Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

ZCC şirketinden Quanliang Zhao: "Düsseldorf bölgesi Avrupa'da büyüme için en uygun koşulları sunuyor."

Mayıs ayının ortasında, Çinli karbür kesici takımlar üreticisi ZCC Cutting Tools Europe, yeni test ve teşhir merkezini Düsseldorf Lichtenbroich'ta işletmeye aldı. Şirket bunun için 2,5 milyon Euro’dan fazla yatırım yaparak 20 kişilik yeni istihdam yarattı. Genel Müdür Quanliang Zhao verdiği röportajda, Düsseldorf'u neyin bu kadar çekici kıldığını ve kesici takımlar üreticisi şirketin şimdi hangi hedefleri takip ettiğini anlatıyor:

  • ZCC Cutting Tools Europe 2003'ten beri Kuzey Ren-Vestfalya’da yerleşik durumda. Şirketin geçmişi ise başarı hikâyeleri ile dolu. Son 16 yıla geri bakıldığında, en önemli kilometre taşları ve zirveler nelerdi?

Herşeyden önce kesinlikle belirleyici olan ilk adım, piyasada gelecekteki tüm iş ilişkileri için ilkeler oluşturmaktı. Bunların arasında, Avrupa'daki pazarlar, buradaki özel endüstriyel ve aynı zamanda kültürel yan koşullar altında farklı müşteri beklentileri ve tabii ki ilgili rakipler hakkında sistematik ve derinlemesine bilgi sahibi olunması bulunuyor. Bu temel üzerinde ve ilk istikrarlı iş ilişkileri ağı içinde, 2010 yılından bu yana gelişimimiz gayet devamlı ve düzgün bir şekilde yukarı doğru ilerliyor. Her şeyden önce, ZCC Cutting Tools firmasında, ciro son yıllarda her ne kadar hep iki basamaklı olarak ve böylece pazardan her zaman iki kat daha hızlı büyümüş olsa da, biz bu meyanda olabildiğince sakin kalıyoruz.

Eğer bu gelişim konusunda üstüne basarak söylememi istediğiniz zirve noktalarını soruyorsanız, bu şüphesiz Avrupalı müşterilerin yüksek talepleri için bünyesindeki verimli lojistik merkeziyle Wanheimer Straße'deki yeni Avrupa genel merkezine taşınmak olur. Avrupa'da müşteri hizmetlerinin önemli bir unsuru, teslimat hizmeti ve teslimat sadakatıdır. Lojistik merkezimiz sayesinde, sipariş girişini takip eden gün içinde Avrupa’nın en önemli pazarlarındaki müşterilere teslimatı sağlayabiliyoruz.

ZCC Cutting Tools Europe için özel bir onur, şirketin NRW.INVEST AWARDS Yatırımcı Onur Ödülü ile takdir edilmesi oldu ve bu da bize ayrıca gidilen yolda ısrarla yürümeye devam etme hususunda başka büyük bir motivasyon sağladı.

Son olarak, müşteri hizmetlerinde tamamen yeni bir bakış açısı, müşteriye özel gelişmelerde, çözüm konseptlerinin test edilmesi ve optimizasyonu ve bilhassa kendi çalışanlarımızın eğitimi ve öğretimi hususlarında bize katkı yapan, mükemmel mekanik donatımıyla yeni açılan test ve teşhir merkezimiz zirve noktalarımızdan biridir.

  • Bir röportajınızda: “Köklerimiz Çinli, ama düşünüyorum da, bugün bir Alman şirketi olduğumuzu söyleyebiliriz” diyorsunuz. Şirketinizde Çinli ve Alman kurum kültürleri birbirleriyle ne derecede iç içe geçiyor? Her ikisi de birbirini nasıl zenginleştiriyor?

Tabii ki Çin kökenlerimizle çok gurur duyuyoruz. Avrupa'da başarılı olmak için, Avrupa pazarlarının gerekliliklerine de büyük saygı gösterilmelidir. Pazarların yapısı ve müşteri gereksinimleri ve de rekabet koşulları burada piyasadan piyasaya farklılık gösterir. Başarılı bir şekilde çalışmak istiyorsanız, bunların hepsi dikkate alınmalıdır. Burada Düsseldorf'ta ve elbette piyasalardaki satış ekiplerimizde, Avrupa’nın dört bir yanından gelen çalışanlarımızın yanı sıra, ürünlerimizin teknolojik uzmanlığına dayandığı ana şirketimize köprü oluşturmaya yardımcı olan bazı Çinli vatandaşlarımız var. Bu şekilde, karşılıklı saygının belki de merkezi unsur olduğu çok açık ve hoşgörülü bir kurum kültüründe, birbirini zenginleştiren ve tamamlayan tüm gerekli sert ve yumuşak becerileri (Hardskills - Softskills) bir araya getiriyoruz.

Sonuçta, biz Avrupa'da Çin kökenli bir Avrupalı şirketiz ve bu yüzden başarılıyız.

  • Yeni test ve teşhir merkezi ile artık şirketinizi geleceğe odaklamaya devam ediyorsunuz. Bu adımı atmanıza sebep olan neydi ve bakış açısı olarak bundan ne elde etmeyi umuyorsunuz?

Test ve teşhir merkezi, aslında müşteriye vaat ettiğimiz “karşılıklı katma değer oluşturma” prensibinin temel bir unsurudur. Test ve teşhir merkezinde ve sayesinde, geliştirme ile test etme, optimizasyon ve eğitim gibi müşteriye özel teklifler aracılığıyla katma değer yaratıyoruz. Kaldı ki, Avrupa'daki geliştirme departmanımız için bu küçük fabrika, özellikle yüksek performanslı makineleri ile teknik yeniliklerin test edilmesinden piyasada lansmanına kadar hayati öneme sahiptir. Bu, Avrupalı müşterilerin direktiflerine uygun olarak bize orta ve uzun vadede daha fazla yenilik sunmaya ve piyasada lansman (Time-to-Market) süreleri için belirgin bir şekilde kısaltmaya yardımcı olacaktır.

  • Merkezin burada Düsseldorf'ta açılması da Kuzey Ren-Vestfalya bölgesine gösterilen uzun vadeli açık bir bağlılıktır. Kuzey Ren-Vestfalya ve Düsseldorf’un bölge olarak sizin için oynadığı rol nedir?

Yapısal koşullar nedeniyle, Kuzey Ren-Vestfalya bizim için en büyük potansiyele sahip bölgelerden biriydi ve hala öyle. Buna bir de uluslararası havaalanı ile burada Düsseldorf'taki Avrupa lojistik merkezimizin Çin'deki üretim tesislerine ideal bir bağlantıya sahip olması ekleniyor.

Düsseldorf, sürekli Almanya'nın en cazip şehirleri ve bölgeleri arasında sayılmaktadır. Bu, başvuru sahipleri ve ailelerine karşı işveren olarak da ilgi çekici olan önemli bir faktördür. Ve tabii ki, Ren bölgesi insanlarının kozmopolit tarzı bir bütün olarak gurbetçilerimizin de hızla kabul edilmelerini ve kendilerini burada rahat hissetmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, şehir ve eyalet yönetimi de şirketleri gelişimlerinde etkili bir şekilde destekliyor ve özellikle bireylere de yeni bir çevreye girerken aktif destek sağlıyorlar. Bu arada, Düsseldorf'ta aile üyelerinin de bu yeni kültürel ortamda ilk adımlarını kolaylaştıran büyük bir Çin topluluğu var.

  • ZCC Cutting Tools Europe'un geleceği için hangi temennileriniz var? Bir sonraki planlarınız nasıl görünüyor?

ZCC Cutting Tools uluslararası standartlara uygun olarak yüksek bir teknolojik yetkinliğe sahip. Bununla ölçüldüğünde, elde etmek istediğimiz potansiyeller bulunuyor. Bunu yapmak için, Avrupalı müşterilerimize yakın yaşamaya devam edeceğiz ve müşteriyle oluşan bağı güçlendireceğiz, ayrıca test ve teşhir merkezini küçük çaplı seri üretime kadar genişletmeye devam edeceğiz. Bu büyüme için gerekli ve nitelikli çalışanları bizim için heyecanlandırabilmek adına, ZCC Cutting Tools Europe'un bir işveren olarak da çekiciliğindeki sürekli artış çok önemli bir yapıtaşıdır.