Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Yeni rekor: Doğrudan yabancı yatırımlar Kuzey Ren-Vestfalya’da ilk kez 10.000'den fazla kişi için yeni istihdam alanı yarattı

Kuzey Ren-Vestfalya’da, 2018 yılındaki toplam 426 yeni yerleşim ve genişleme projesiyle, doğrudan yabancı yatırımlardaki (FDI - Foreign Direct Investment) artış eğilimi devam ediyor. Almanya genelindeki %21'lik payı ile eyalet, yabancı şirketler için en çok tercih edilen yatırım bölgesi konumunda. Kuzey Ren-Vestfalya, bu sayede yaratılan yeni istihdam olanakları sayısında da yeni bir rekora ulaşmış durumda: Eyaletin ekonomik kalkınma ajansı NRW.INVEST’in verilerine göre, yabancı yatırımlar sayesinde ilk kez 10.000’den fazla kişiye ek istihdam yaratılması bekleniyor.

Eyaletin Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart konuşmasında şu mesajı dile getirdi: “Kuzey Ren-Vestfalya’nın yabancı yatırımcılar nezdindeki cazibesinin giderek arttığına şahit oluyoruz. Buna şaşırmamak lazım. Çünkü eyaletimiz, Avrupa’nın az sayıdaki mega metropol bölgelerinden biri olarak, başarılı bir şekilde büyümek isteyen şirketlere ideal çerçeve koşulları sunmaktadır. Yeni oluşan birçok istihdam sahası, bizim Kuzey Ren-Vestfalya’da faydasını gördüğümüz yüksek düzeyde uluslararası yetenek ve nitelikli işgücü potansiyeli ile buluşuyor. Yenilikleri kararlılıkla teşvik etmek istiyoruz ve bu bağlamda uluslararası şirketleri de bizimle birlikte üstün başarılar sağlamaya, bölgemize davet ediyoruz.”

Bir bakışta veriler:

  • Tüm yatırım projelerinin %42'sini kendine çeken Düsseldorf bölgesi 2018 yılında da Kuzey Ren-Vestfalya’da lider konumunda bulunurken, onu %21 ile Ruhr Metropolü ve %15 ile Köln/Bonn bölgesi izledi.
  • Potansiyel olarak yeni yaratılan istihdamın neredeyse üçte biri Ruhr Metropolünde oluştu. İkinci ve üçüncü sırada, Düsseldorf bölgesi ile bir önceki yıla göre %77 oranında artış sağlayan Aşağı Ren bölgesi gelmekte.
  • Çin, gerçekleştirdiği 72 yatırım projesi ile (bir önceki yıl 96) yatırımcı ülkeler arasında açık farkla zirvede bulunmaya devam ediyor.
  • Geçen yıl yaşadığı düşüşün ardından ABD sıralamada 45 doğrudan yatırım (FDI) projesi ile belirgin bir şekilde tekrar yükseliş eğiliminde.
  • Türkiye de 44 yatırım projesi ile eyalette önemli bir yatırımcı ülke olduğunu teyit ediyor.
  • Bunların dışında Japon şirketleri de 2018’de bir önceki yıla kıyasla daha fazla yatırım yaptı: 33 proje ile bu sayı geçen yıla oranla neredeyse iki katına çıktı.
  • Amerikan şirketleri, 2018 yılında Kuzey Ren-Vestfalya’da yarattıkları yaklaşık 2.450 kişilik potansiyel istihdamla – ki bu neredeyse tüm FDI yatırımları içerisinde %25'lik bir paya tekabül ediyor – adeta istihdam motoru görevini üstleniyorlar. ABD geçen yıla kıyasla bu alandaki lider konumunu daha güçlü bir şekilde devam ettiriyor. Ayrıca eyalet çapında 1.100’den fazla kişiye potansiyel iş imkânı yaratan İngiltere menşeili yatırım projeleri de, 2018 yılının yüksek istihdam sonucuna önemli katkıda bulundular.

Konuya ilişkin olarak NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner şunları dile getirdi: “Bir bölümü uzun yıllardır Kuzey Ren-Vestfalya’da yerleşik olan yabancı şirketlerin bilhassa genişleme yatırımları, bu sene bölgemizde yüksek istihdam potansiyeli sağlayacak. Bu suretle bölge - özellikle lojistik sektörü için - başarı ve büyümenin garantörü olduğunu kanıtlıyor. Bilişim teknolojileri sektöründeki yatırım projelerinin belirleyici payı, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin dijitalleşme ve Endüstri 4.0 alanlarındaki çekiciliğini de vurguluyor.”

Bilişim teknolojileri sektöründe, örneğin, e-devlet çözümlerinde uzmanlaşmış Estonyalı danışmanlık şirketi Nortal ve bulut veri merkezi hizmetleri sunan ABD’li şirket ServiceNow Düsseldorf’a yerleşti. Hizmet sektöründe esnek ofis çözümleri sağlayıcısı olan İsviçreli Regus şirketi, Kuzey Ren-Vestfalya’da yedi noktada paylaşımlı ofis açtı. Merkezi Düsseldorf’ta bulunan İsrailli Startup Zeek Mobile, hem web hem de uygulama üzerinden kullanılmayan hediye kartlarının alınıp-satılmasının bir yolunu sunuyor. Dijital dönüşüm lojistikte de göze çarpıyor: örneğin, bilgisayar kontrollü bir portal yardımıyla yük tırlarındaki boş kısımların kiralanmasına aracılık eden İsrail-Hollandalı Startup Quicargo, Duisburg limanına yerleşti.

ABD’li E-ticaret şirketi Amazon, Kuzey Ren-Vestfalya’da Mönchengladbach ve Duisburg şehirlerinde bulunan iki lojistik merkezine genişleme yatırımları yaparak 1.100 çalışan için ek istihdam yaratıyor. Kargo ve gönderi hizmetleri sunan Fransız DPD firması, Hamm'da 450 kişiye istihdam sağlayacak olan, Almanya'da kendisine ait en büyük paket ayrıştırma merkezlerinden birini inşa ediyor. Bölgedeki yeni yatırımcılar arasında, örneğin, Avrupa'daki online kanallardan gelen siparişlere daha iyi hizmet verebilmek için Avrupa’daki ilk lojistik merkezini Krefeld’de kuran İngiliz ayakkabı üreticisi Clarks da bulunuyor.

Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya'nın bir numaralı yatırım bölgesidir: 20.000’den fazla yabancı şirket eyalet genelinde bir milyondan fazla insanı istihdam etmektedir.

Not:„NRW’deki doğrudan yabancı yatırımlar – 2018 raporu“ başlıklı kısa sunuma buradan ulaşabilirsiniz (sadece Almanca)