Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Yakında Kuzey Ren-Vestfalya'da: Avrupa'nın ilk katı oksit yakıt hücresi

©Mitsubishi

Sistemin, çevre dostu enerji üretimine -örneğin hidrojen ile- katkıda bulunması amaçlanıyor. Bu alanda gerekli teknolojiyi Mitsubishi Power Europe şirketi sağlıyor.

Gazının adeta emisyonsuz olarak yanması sebebiyle hidrojenin geleceğin enerji kaynağı olduğu kabul ediliyor. Bu alandaki araştırmalar ise daha fazla önem arz ediyor – ve bu noktada Kuzey Ren-Vestfalya, Essen lokasyonuyla öncü bir rol üstleniyor: Sahip olduğu araştırma yapısı nedeniyle şehir, Avrupa'nın ilk katı oksit yakıt hücresi lokasyonu olarak seçildi. Sistem, Mitsubishi Power şirketi tarafından geliştirildi. Söz konusu şirket halihazırda Japonya'da bu türde dokuz sistem kurdu ve Essen şehri Japonya dışındaki ilk lokasyon.

Essen Gaz ve Isı Enstitüsü'nde (GWI) kurulan sistemin Mart 2022'ye kadar faaliyete geçirilmesi öngörülüyor. Yüksek verimli sistem, elektrik şebekesinden veya rüzgar ve güneş gibi diğer kaynaklardan bağımsız olarak elektrik ve ısı üretiyor. Katı oksit yakıt hücresi, hidrojenin yanı sıra doğal gaz veya biyogaz gibi diğer yakıtlarla da çalıştırılabiliyor.

Proje sürecinde Essen Gaz ve Isı Enstitüsü (GWI) Japonya ile temaslarını da derinleştirmek istiyor. Essen Ekonomik Kalkınma Ajansı (EWG) Genel Müdürü Andre Boschem konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “    Essen Gaz ve Isı Enstitüsü (GWI), Japon araştırma merkezi FREA ve Mitsubishi Power Europe şirketi arasındaki iş birliği, başarılı bir uluslararası iş ortaklığının mükemmel bir örneğidir.”