Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Wizz Air Almanya üssü Dortmund Havalimanında açıldı

©Airport Dortmund

©Airport Dortmund

Macar havayolu şirketi, Dortmund Havalimanı üzerinden rota ağını genişleterek, üç adet Airbus A320 uçağını burada konuşlandırıyor.

Wizz Air böylelikle Dortmund Havalimanından 48 noktaya direkt sefer düzenleyecek. Ukrayna, Romanya, Hırvatistan ve Karadağ'daki uçuş noktaları ile Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, İzlanda ve Fas'taki tatil destinasyonları yeni uçuş rotaları olarak eklendi. Söz konusu Macar havayolu şirketi ayrıca Almanya’daki ilk hava üssüne üç adet Airbus A320 uçağını konuşlandırıyor.

Dortmund Havalimanı açısından Wizz Air şirketinin yeni rota ağı, yılda yaklaşık bir milyon ilave yolcu anlamına geliyor. Havalimanı Genel Müdürü Udo Mager konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Üssün açılmasıyla birlikte koronavirüs pandemisinin etkilerinden sektörün tamamına göre çok daha hızlı bir şekilde kurtulacağız. Ağustos ayında 2019 yılına kıyasla daha şimdiden yolcu hacminin yüzde 80'inde olacağımızı hesap ediyoruz.” 2020 yılı bitene kadar Dortmund Havalimanı şimdiden yaklaşık 250.000 ilave yolcu hesap ediyor. Wizz Air üssünün burada açılmasıyla birlikte havalimanı işletmesi bünyesindeki kısa çalışma süreci de sona ererken, Dortmund Havalimanı da böylelikle mevcut kriz sürecine rağmen konumunu güçlendirmiş oldu.

Söz konusu üssün açılmasının ekonomik faydalarına ilişkin olarak NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner şunları dile getirdi: “Wizz Air şirketinin Dortmund'daki konuşlanması ile Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa'ya uçuş bağlantılarını daha da genişletmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu karar, Kuzey Ren-Vestfalya ile söz konusu bölgeler arasındaki ekonomik ilişkilerin yanı sıra bölgemizle olan bağları da güçlendirecektir.”