Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

UPS Almanya Başkanı Frank Sportolari ile bir röportaj

ABD’li lojistik şirketi UPS’in Almanya Başkanı Frank Sportolari, örneğin AmCham Germany Başkanı olarak sahip olduğu yeni pozisyonu hakkında ve Kuzey Ren-Vestfalya ile olan bağları konusunda bu röportajda bilgi veriyor.

  • Bay Sportolari, lojistik şirketi UPS’nin Almanya’daki ilk şubesi 42 yıl önce, Neuss kentinde açıldı. Konum olarak, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti size ne gibi avantajlar sunuyor?

Kuzey Ren-Vestfalya, Avrupa’da çok merkezi bir konumda yer alıyor. Bu da eyaleti, lojistik açısından ideal bir coğrafya haline getiriyor. Örneğin Avrupa’daki kavşak noktamızı, zaman darlığı yüzünden uçakla taşınması gereken tüm kargoların geçtiği ve “Air Hub” olarak adlandırdığımız merkezimizi, Köln-Bonn Havaalanı’nda işletiyoruz. Bugünlerde orada, artık 3.000’den fazla çalışanımız bulunuyor. Yoğun nüfuslu bir bölgede çok güçlü bir şekilde mevcut olmak demek, bizim açımızdan birçok müşteriye de yakın olmak demektir. Bu müşterilere, dünyaya açılan güvenilir bir kapı sunuyoruz. Örneğin öyle şirketler var ki, küresel altyapımıza olabildiğince çabuk ulaşabilmek için burada Air Hub merkezimize yakın bölgelere yerleşiyorlar.

  • UPS’de yedi yıl geçirdikten sonra, sizi Kuzey Ren-Vestfalya’ya bağlayan kişisel bir şey var mı?

Ailem ve ben kendimizi burada çok iyi hissediyoruz. Dört çocuğum da Düsseldorf kentindeki bir lisede okuyor ve kendilerini birer Düsseldorflu olarak görüyor. Bazen Ren şivesiyle konuşmalarından da görebilmek mümkün oluyor bunu. Böyle bir durumda, bir Hamburglu olan eşim bunu düzeltmek için müdahale ediyor. Pek başarılı olamıyor gerçi.

  • Almanya’daki Amerikan Ticaret Odası (American Chamber of Commerce in Germany; kısaca "AmCham Germany") üyeleri, sizi kısa süre önce yeni başkanları olarak seçtiler. Görev sürenizde hangi hedefleri gerçekleştirmek istiyorsunuz?

Çalkantılı dönemlerden geçiyoruz. Özellikle de Atlantik ötesi ticaret bakımından. AmCham, burada ya da ABD’de yatırımlarda bulunmuş olan çok sayıdaki şirketin sesi olmalıdır. Bu sese kulak verilmesini de sağlamalıyız. Üstelik bu ses, sağduyunun bir sesi olacak. Atlantik ötesi ticaretin ve karşılıklı yatırımların, her iki ülkenin başarılarına büyük bir katkı yaptığını ve her iki taraftaki refahı artırdığını gözler önüne sermeliyiz.

  • ABD ile olan ticaretteki değişimi dikkate aldığınızda; bir ekonomi coğrafyası olarak Kuzey Ren-Vestfalya’nın karşısına çıkan en büyük zorluklar nedir sizce?

Güncel gelişmeler oldukça endişe uyandırıcı. Ticaret refah getirir. Ticaret engelleri ise, ticareti tehlikeye düşürür. Kuzey Ren-Vestfalya ve ABD arasındaki ilişkiyse çok güçlü olup, aradan geçen zaman içinde çok başarılı bir geçmişe dayanmaktadır. Diyaloğu devam ettirmeye ve gerekçeleri anlaşılır kılmaya büyük bir önem atfediyorum.