Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Türk tekstil devi Kuzey Ren-Vestfalya’da genişleme yatırımlarında bulunuyor

Tekstil tedarikçisi ve üreticisi Gamateks, Düsseldorf şehrinde bir ofis ve Showroom açarak dört çalışan istihdam edecek.

Söz konusu yeni şube ile birlikte Gamateks kendi markasının Almanya’da kurumsallaşmasını amaçlarken, ayrıca Alman müşterilerine yönelikte tedarik ilişkilerinin geliştirilmesini de hedefliyor. Gamateks örneğin, S. Oliver, C&A, Rabe veya Gerry Weber gibi markalara Düsseldorf kentinden hareketle tekstil kumaşları ve hazır giyim ürünleri göndermeyi planlıyor. Dolayısıyla lokasyon tercihi için karar verilirken, özellikle müşterilere yakın olma durumu firma için belirleyici oldu. Gamateks Genel Müdürü Mustafa Korkut Aydınlı da yaptığı açıklamada bu hususun altını çizdi. NRW.INVEST Türkiye ofisi, şirkete Almanya’ya yerleşmesi esnasında refakat ederken, ayrıca özellikle şirket kuruluşunda ve gayrimenkul arayışlarında da destek oldu.

Gamateks GmbH şirketi, Denizli merkezli Türk tekstil holdingi Gamateks Tekstil San. Tic. A.Ş. şirketinin bir iştirakidir. 1984 yılında kurulan Gamateks, Türkiye’nin en büyük 500 tekstil üreticisi arasında yer alıyor ve Avrupa, Amerika, Kanada veya Mısır’daki markalar için üretim ve tedarikçilik yapıyor. Dünya çapında 3.000 çalışanı istihdam eden Gamateks, yıllık yaklaşık 100 milyon ABD Doları ciro elde ediyor. Şirketin Denizli’deki merkezinin yanı sıra, Afyon ve Batman’da da üretim tesisleri bulunuyor. Gamateks, Türk devletinin teşvik ve marka güçlendirme programı olan “Turquality” ye dahil olmuş seçkin şirketler arasında yer alıyor. Hükumet bu programla, uluslararası düzlemde genişleyen ve marka yapılandırmasında bulunan kaliteli Türk şirketlerini destekliyor.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin cazibesi, Türk şirketleri açısından sadece tekstil ve moda ile sınırlı değil. Hâlihazırda yaklaşık 400 Türk firması, Kuzey Ren-Vestfalya’ya yerleşmiş durumda ve bu firmalar arasında Sarar, Tadım veya Tırsan gibi tanınmış markalar da bulunuyor.