Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Türk kuruyemiş markası Tadım, genişleme yatırımları yaparak büyüyor

Kuzey Ren-Vestfalya’nın Emsdetten şehrindeki mevcut işletmesinden memnun kalan Tadım Kuruyemiş, burada yaklaşık on bir milyon Avro karşılığında yeni ve daha büyük bir üretim tesisi kuruyor.

Emsdetten’deki yerine 2014 yılında yerleşen Tadım, o tarihten itibaren buradaki üretim tesisine yaklaşık yedi milyon Avro yatırım yaptı ve bunda başarılı da oldu: Tadım-Almanya’nın cirosu geçtiğimiz yıl on iki milyon Avro’ya ulaştı. Türkiye’deki merkezi önemli sanayi bölgelerinden Gebze’de bulunan şirket, Kuzey Ren-Vestfalya’da yakaladığı bu olumlu havayı orada daha büyük, ihtiyaçlarına daha uygun ve mülkü kendine ait bir üretim merkezi kurmak için iyi bir sebep olarak görüyor. Emsdetten şehrinin ideal konum avantajlarına sahip olduğuna inanan Tadım Kuruyemiş, kentin güneyinde bulunan sanayi bölgesindeki 21.000 metrekarelik bir ticari araziyi belediyeden satın aldı. Hâlihazırda söz konusu arazi üzerinde yaklaşık 10.000 metrekare büyüklüğünde bir üretim ve idari ofis binası kuruluyor. İlk aşamada şirket, bina ve üretim ekipmanları da dahil olmak üzere yeni merkezi için yaklaşık on bir milyon Avro düzeyinde yatırım yapacak.

Mülkü de kendine ait olan yeni üretim merkezine yönelik bu yatırımla Tadım, Avrupa piyasasındaki işlerini daha da geliştirmeyi planlıyor. Ayrıca büyük market zincirlerinin tedarikçileri arasına girip ürün yelpazelerine dahil olmak da şirketin hedefleri arasında. Tadım bu doğrultuda, gelecekte ilave üretim binalarıyla daha da genişleyebileceğinin sinyalini veriyor.

1971 yılında Mehmet Tekinalp tarafından kurulan şirket, kuruyemiş ve kurutulmuş meyvelerin işlenmesi ile ambalajlanması konusunda uzmanlaşmıştır. Bir aile şirketi olarak hâlihazırda üçüncü neslin idaresinde bulunan şirketin Türkiye’de yaklaşık 530 çalışanı bulunmakta.

Girişimcilik bağlamındaki angajmanı dolayısıyla Tadım Kuruyemiş 2015 yılında Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin yabancı yatırımcılara verdiği NRW.INVEST AWARD onur ödülüne layık görülmüş ve söz konusu ödül şirkete zamanın ekonomi bakanı Garrelt Duin tarafından takdim edilmiştir.