Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Türk endüstriyel kaplama uzmanı Turbelco Heinsberg’e yerleşiyor

Merkezi Türkiye’de bulunan Turbelco’ya bağlı Turbel Europe GmbH, Batı Avrupa’daki müşterilerine Güney Wassenberg Sanayi Bölgesi'nde hizmete giren yeni üretim tesisi üzerinden hizmet sunacak.

Turbel Europe, esas itibariyle gıda endüstrisinde kullanım alanı bulan saçları, konteynerleri ve her tür kalıpları kaplıyor. Ankara'da 1992 yılında kurulmuş olan şirket için Heinsberg bölgesi sınırları içinde kalan Wassenberg'deki tesis şimdiye kadar şirketin Türkiye dışındaki ilk üretim tesisi durumunda. Kaplama uzmanı firma, Kuzey Ren-Vestfalya'dan hareketle Almanya, Fransa ve Benelüks ülkelerinde yeni satış pazarları kazanmayı amaçlıyor. İlk aşamada, tesisin kurulmasıyla birlikte on kişilik yeni bir istihdam alanı açıldı. Ancak şirket, işlerini gelecekte genişletmeyi ve iki ilâ üç vardiya halinde çalışıp, bu şekilde yeni istihdam alanları açmayı hedefliyor.

Heinsberg Bölgesi Kalkınma Ajansı (WFG), NRW.INVEST ve NRW.INVEST’in İstanbul’da bulunan Türkiye temsilciliğinin destekleriyle, Turbel Europe ilk görüşmelerden hemen bir kaç ay sonra Wassenberg'de uygun niteliklere sahip bir gayrimenkul bulabildi. Bunun hemen akabinde bu yaz üretime başlamış oldu. Kaplama uzmanı Turbelco’nun Heinsberg’e yerleşimi, burada bir Türk firması tarafından üretim amaçlı olarak gerçekleştirilmiş ilk doğrudan yatırım olması açısından önem arz ediyor. WFG Genel Müdürü Ulrich Schirowski, Turbelco’nun söz konusu yerleşimi vasıtasıyla bölgede yatırım düşünen diğer Türk şirketleriyle de temas kurulmasını ümit ettiğini söyledi. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Bu proje, gittikçe artış gösteren eyaletimizdeki Türk yatırımlarına canlı bir örnek. NRW.INVEST’in öncülüğünde 2014 yılında Kuzey Ren-Vestfalya'ya 33 Türk şirketi yerleşmiş bulunuyor.”