Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

SiPearl şirketi Duisburg’da karar kıldı

©SiPearl

©SiPearl

Avrupa süper bilgisayarı için mikroişlemciler geliştiren Fransız menşeli bilişim teknolojileri şirketi, ilk yurtdışı şubesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya’yı seçti.

Fransa dışındaki ilk lokasyonu olan Duisburg şehrinde SiPearl şirketi, otomotiv endüstrisi için ağa bağlı mobilite ve yüksek performanslı bilgisayar uygulamaları gibi konuları ele alan bir AR-GE merkezi inşa etti. Merkezi Paris yakınlarında olan söz konusu bilişim teknolojileri şirketi, ilk Avrupa süper bilgisayarı için özellikle güçlü bir mikroişlemci geliştiriyor. Yüksek performanslı bilgisayarlar çok büyük miktarda veri işleyebilme kapasitesine sahip ve örneğin iklim araştırmasında, kişiselleştirilmiş tıpta veya akıllı kent gelişiminde kullanılmaktadırlar.

Ar-Ge merkezi ile SiPearl şirketi, Alman endüstri ve bilim dünyası ile ilişkilerini genişletmeyi ve Avrupa projesini ilerletmeyi amaçlıyor. Haziran ayından bu yana şubeyi yöneten Frank Gorris yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “SiPearl şirketinde mikroişlemcinin geliştirilmesine yoğun bir şekilde katılacak olan Alman ekibine liderlik etmekten memnuniyet duyuyorum. Deneyimlerimle, Avrupa'da birçok stratejik alanda teknolojik bağımsızlığı güvence altına almaya katkıda bulunacak bu bütüncül Avrupa projesini destekleyebilirim.”