Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Sanayi şirketi, Bielefeld'de 50 milyon Avro’luk yatırım yapıyor

Sanayi işletmesi “Sauerstoffwerk Friedrichshafen”, Bielefeld şehrindeki tesislerine ek olarak modern bir hava ayrıştırma ünitesi inşa ediyor. Söz konusu tesisin 2020 yılı başlarında hizmete alınması planlanıyor.

Yeni tesis, Azot, Oksijen ve Argon’dan oluşan havanın % 99’luk kısmından fazlasını bileşenlerine ayırıyor. Geri kalan kısım ise Karbondioksit, Hidrojen ve muhtelif asal gazlara dağılıyor. Gazlar sıvılaştırılıp, sürecin sonunda vakumlu tüplere dolduruluyor. Bu şekilde toplamda, Bielefeld'deki 33.000 metrekare büyüklüğündeki alanda yılda 90 milyon metreküp gaz üretimi ve teslimatı öngörülüyor.  

Sauerstoffwerk Friedrichshafen (SWF) firmasının müşterileri, sanayi işletmeleri, gıda sanayisi, tıp ve ecza sanayisi şirketlerinden oluşmaktadır. Genel Müdür Ulrich Hämmerle yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “Gazlar nihayetinde her yerdedir. Onlara hastanelerde, cips poşetlerinde, peynir ambalajlarında, yoğurt kapları veya balık yetiştiriciliğinde ihtiyaç duyulur.” Hämmerle ayrıca bu yeni tesis ile birlikte iktisadi anlamda diğer tedarikçilerden bağımsız olacaklarını da dile getirdi.

Yeni tesise toplamda 50 milyon Avro civarında yatırım gerçekleştirecek olan SWF’nin geçmişi zeplinler için hidrojen elde etmek isteyen Ferdinand Graf von Zeppelin'e kadar uzanıyor. Şirket günümüzde yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık 35.000 müşteriye teslimat yapıyor.