Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

RWTH Aachen Üniversitesi Güney Kore ile temasını derinleştiriyor

©Soyeon Schröder-Kim

Kore Teknoloji Geliştirme Enstitüsü (KIAT) ile bir iş birliği anlaşması, şu ana kadarki iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.

İlk Koreli öğrenciler, RWTH Aachen Üniversitesine 70 yıl önce geldi – bugün üniversite, Güney Kore'nin araştırma merkezleri ve şirketleriyle yakın bir iletişim ağına sahip ve söz konusu ülke, Kuzey Ren-Vestfalya ve Almanya için önemli bir ekonomi partneri. Kore Teknoloji Geliştirme Enstitüsü (KIAT) ve RWTH Aachen Üniversitesi arasındaki Mutabakat Zaptının törenle imzalanmasıyla, bu ilişkinin daha da güçlendirilmesi amaçlanıyor. İmza, “Uluslararası Orta Pazar Kurumsal İnovasyon Konferansı (MMI) 2020” kapsamında gerçekleşti.

İş birliğinin derinleştirilmesinde önemli bir dönüm noktası ise, Ocak 2021'de RWTH Aachen Üniversitesi Herzogenrath Teknoloji Parkı’nda (TPH) faaliyete geçecek olan Kore Alman Teknoloji İş birliği Merkezi'nin kurulması. Kore Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı'nın ziyareti münasebetiyle Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Herzogenrath şehrinde Teknoloji İş birliği Merkezi'nin kurulması, Kuzey Ren-Vestfalya'nın dünyanın her yerinden şirketler için bölge olarak çekiciliğini teyit ediyor. Bu aynı zamanda Kuzey Ren-Vestfalya'nın araştırma alanından çalışma tezgâhına kadar çok yönlü güçlere sahip büyük yerel avantajları olan bir ekonomi bölgesi olduğuna dair bir başka işareti de sunuyor.”

Söz konusu yeni araştırma ve geliştirme merkezinin, Güney Koreli KOBİ’lerin Avrupa pazarına erişimini kolaylaştırması, uzun vadede ise Kuzey Ren-Vestfalya'da başka Güney Koreli şirketlerin yerleşmesine de yol açması amaçlanıyor.