Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Robotik sağlık hizmetleriyle buluşuyor

Medicaroid firması, tıbbi robotlarla olağan hastane günlerine farklılık katıyor.

Ameliyat masasında asistanlık yapan robotlar – uzun zamandır bilim kurgu olan bu görüntüler bugün artık bir gerçek. Japon Medicaroid şirketi robot destekli cerrahi sistemler alanında uzman bir şirket. Söz konusu Joint Venture (ortak girişim) şirketi, tıp ve robotik alanlarında 50 yıldan fazla deneyime sahip ve Kuzey Ren-Vestfalya üzerinden Avrupa pazarını fethetmek istiyor. Medicaroid Europe GmbH şirketinin Genel Müdürü Tetsuya Nakanishi, hedefleri hakkında şunları dile getirdi:

  • Medicaroid Europe GmbH'nin ana şirketi Japonya kökenli ve 2015 yılından beri robot destekli cerrahi sistemler geliştiriyor. Bu teknolojide ne gibi avantajlar görüyorsunuz?

Medicaroid şirketi tarafından geliştirilen cerrahi ameliyat robotu hinotoriTM, minimal invaziv cerrahi (anahtar deliği teknolojisi) ameliyatlarında cerrahlara destek  olmaktadır. Robotik sistemimiz, üç boyutlu ve yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme sistemiyle birlikte cerrahın kumanda ettiği ve kendi kolları kadar hassas ve kolay hareket eden fazla sayıda robot kollar içermektedir. Söz konusu cerrahi aletler, cerrahın, hastanın vücudundaki en küçük boşluklarda daha verimli ve güvenli bir şekilde milimetrelik hassasiyette bir ameliyat gerçekleştirmesine destek olmaktadırlar.

  • Tıbbi robotların kullanımı Japonya'da hâlihazırda oldukça ilerlemiş durumda.  Ürünlerinizin Avrupa pazarındaki potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Robotik cerrahi, prostatektomi ameliyatlarının 2012 yılından beri sağlık sigortası kurumları tarafından karşılanmasıyla, Japonya'da son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bugüne kadar, Avrupa'da robot destekli bir ameliyat söz konusu olduğunda herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Sonuç olarak, bugün dünya çapındaki tüm ameliyatların yalnızca yaklaşık %4'ü bir robot desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Ancak klinikler açısından bakıldığında, robotik sistemlere olan talep son yıllarda belirgin bir şekilde artmıştır. Medicaroid şirketi, robotik teknolojide 50 yıldan fazla profesyonel deneyime sahip olup, cerrahi robot pazarında dünya çapındaki ilk şirkettir. Bu, en önemli temel yetkinliklerimizden biridir.

  • Yatırım ve kuruluş yeri ararken seçiminiz Almanya ve özellikle Kuzey Ren-Vestfalya oldu. Bölgeye dair hangi faktörler karar sürecinde sizi etkiledi?

Bizim için önemli bir ölçüt, Avrupa çapında erişilebilirlik ve teknolojik geçmişimizi oluşturan Kawasaki Robotics ile yakın iş birliğinin yanı sıra Avrupa genelindeki müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla sahip olduğumuz yakın iş birliğidir. Bundan dolayı, Avrupa'nın önde gelen havayolu bağlantı merkezlerinden birine sahip olan ve Neuss şehrindeki Kawasaki Robotics şirketine de yakın konumdaki Düsseldorf şehrinde karar kıldık.

  • Şirketiniz, diğerlerinin yanı sıra, doktorlara ameliyatlarda yardımcı olan bir robot geliştirdi. Bu robot tam olarak hangi görevleri üstleniyor?

Robot sistemimiz, hassas hareket aktarımı sayesinde çok zorlu ve karmaşık ameliyatları mümkün kılmaktadır. Bu meyanda robotumuz bir “efendi-köle” sistemi olarak hayal edilmelidir. Robot hiçbir zaman bağımsız hareket etmez, aksine sadece cerrah tarafından kontrol edilir. Görevlerinden bazıları, örneğin, organların karmaşık dikişi (anastomoz) veya bunların ayrılmasıdır.