Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Rethink Robotics firması, büyük ölçekli robot üretimi planlıyor

©Rethink Robotics

Robotlar konusunda öncülerden olan söz konusu ABD merkezli şirket günümüzde Alman HAHN Grubu’nun bir parçası ve kısa süreden beri şirket genel merkeziyle Bochum şehrinde yerleşik.

Rethink Robotics şirketi, Bochum’da halen yaklaşık 30 çalışanıyla faal. Burada üretilen kolaboratif robotik sistemler, diğerlerinin yanı sıra imalat şirketlerinde ve laboratuvar ortamındaki servis uygulamalarında kullanım buluyor. Geleceğe yönelik olarak hem teknolojinin daha da geliştirilmesi hem de ekibin daha da genişlemesi için daha fazla yatırım planlanmış durumda. Şirket Genel Müdürü Daniel Bunse’ye göre, eski Opel sahası Mark 51/7, planlanan robot fabrikasının inşası için ideal konumda. Rethink Robotics şirketi, yeni bir robot serisinin prototipini ilkbaharda sunmayı amaçlıyor. Söz konusu şirket, bu meyanda Siemens Technology Accelerator (STA) şirketi ile sıkı bir iş birliği içinde.

2008 yılında Boston, Massachusetts'te kurulan Rethink Robotics şirketi, kolaboratif robotik çözümler alanında bir öncü olarak kabul ediliyor. Söz konusu şirket, 2012 yılında ilk robotu olan Baxter'i piyasaya sürdü. Birkaç yıl sonra Sawyer adı verilen, hassas görevleri gerçekleştirmek için özel olarak geliştirilmiş hafif yapım robotu peşinden geldi. Söz konusu şirket, 2018 yılından beri Alman HAHN Grubu'nun bir parçası.