Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Rekor sonuç: Doğrudan yabancı yatırımlar Kuzey Ren-Vestfalya’da her zamankinden daha çok yeni istihdam alanı yaratıyor

Kuzey Ren-Vestfalya, doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili olumlu gidişatını sürdürüyor. Söz konusu eyalet 2017 yılında da yabancı şirketler açısından Almanya’daki lider yatırım coğrafyası olmaya devam etti. Eyaletin ekonomik kalkınma ajansı NRW.INVEST’in paylaştığı istatistiki verilere göre geçtiğimiz yıl bölgedeki yeni yerleşimlerin ve genişleme yatırımlarının sayısı 421’e çıktı. Bununla birlikte yaratılan yeni istihdam alanlarının sayısı da arttı. 2017 yılındaki yaklaşık 9.750 kişilik yeni istihdam, bir önceki yıla göre yüzde 13’ten fazla bir artışa tekabül etti.

Konuyu değerlendiren Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart şu açıklamayı yaptı: “Kuzey Ren-Vestfalya, altyapısı ve özellikle coğrafi konumu sayesinde yatırımlar için çok rağbet gören bir bölge. Merkezi burada olan şirketler Avrupa piyasalarına çok hızlı ulaşıyorlar. Yarıçapı sadece 500 kilometrelik bir çember içerisinde 200 milyon insana erişim sağlanabiliyor. Buna ilave olarak, eşsiz bilim coğrafyamız ve en iyi şekilde eğitim gören uzman çalışanlarımız da yatırımcılar tarafından takdir görmektedir. Bunu, yatırımlar sayesinde oluşan çok sayıdaki yeni istihdam alanlarından görebiliyoruz. Bunların her ikisi birlikte, uluslararası firmaların başarılı, kalıcı yerleşimleri ve yatırımları bakımından ideal ön koşullar anlamına gelmektedir.”

Yatırımcı ülkeler arasında Çin Halk Cumhuriyeti sayıca en önde yer alıyor. 2017 yılında Çin’den Kuzey Ren-Vestfalya’ya 96 adet yatırım projesi geldi. İkinciliği ise, Hollanda ve Büyük Britanya’nın önünde ilk defa Türkiye aldı. Fransa, İsviçre ve Avusturya kökenli kuruluşlar da yine geçen yıl Kuzey Ren-Vestfalya’da yoğun şekilde yatırımlarda bulundular. 1.470 kişilik potansiyel istihdam sayısıyla ise ABD istihdam motoru olmaya devam etti.

“Bir yatırım ve kuruluş yeri olarak Kuzey Ren-Vestfalya’nın sunduğu yüksek kalitenin yanı sıra hedef ülkelerde verdiğimiz hizmetler sayesinde dünyanın her bölgesinden yatırımcılar ikna oluyorlar” diye konuşan NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner açıklamalarına şöyle devam etti: “Eyalet özellikle lojistik ve üretim sektörlerindeki önemli yatırım projelerini kendisine çekiyor.” Sadece ABD’li Amazon şirketinin Bochum ve Krefeld şehirlerinde gerçekleştirdiği yeni paket dağıtım merkezi yatırımları sayesinde 450 kişilik yeni istihdam alanı yaratıldı. Ayrıca Kanada menşeli Galeria Kaufhof şirketi Zülpich şehrinde, İtalyan toptan ilaç satıcısı Sanacorp firması da Hürth şehrinde online ticarete yönelik yeni lojistik merkezlerine yatırım yaptılar.

Üretim alanındaysa, ABD’li Ford şirketi Köln’deki üretim fabrikasına 293 milyon Avro’luk genişleme yatırımı yaptı. Ford burada Fiesta modelinin seri üretimini büyüterek 300 kişilik yeni istihdam alanı yarattı. İsviçreli Lindt&Sprüngli şirketi de Aachen şehrinde bulunan üretim tesislerinde gerçekleştirdiği genişleme yatırımlarıyla yaklaşık 1.000 kişilik yeni istihdam sağlayacak.

Kuzey Ren-Vestfalya, dijital ekonomi açısından da cazip bir bölge. Japon NTT Communications şirketinin bir iştiraki olan E-Shelter, yeni bir Kolokasyon Bilgi-İşlem Merkezi için Bonn şehrinde 50 milyon Avro’luk bir yatırım yaptı. Video konferans gözlükleri üretip satan bir Fransız şirketi olan AMA Xpert Eye ise, Köln kentinde bir Limited Şirket kurmuş bulunuyor. Ayrıca Danimarkalı bir Start-up olan “Too Good to Go” firması, Almanya merkezini Düsseldorf’ta açtı.

Düsseldorf bölgesi 2017 yılında da Kuzey Ren-Vestfalya’daki öncü yatırım lokasyonu olarak kayda geçti. Tüm yatırım projelerinin yüzde 37’si bu bölgede gerçekleştirildi. Burayı, yüzde 18 ile Ruhr Metropolü ve yüzde 17 ile Köln/Bonn yöresi izlediler. Yeni oluşturulan potansiyel istihdam alanlarının neredeyse üçte biri ise Ruhr Metropolü’nde meydana getirildi. Bu alanda ikinci ve üçüncü sıralarda ise Aachen yöresi ve Düsseldorf yer aldılar.

Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’nın 1 numaralı yatırım coğrafyasıdır. 19.000’den fazla yabancı kuruluş, Almanya veya Avrupa faaliyetlerini buradan hareketle yönetmektedir. Kuzey Ren-Vestfalya’daki uluslararası işletmeler toplamda bir milyondan fazla insana iş imkânı sağlamaktadırlar.