Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW.INVEST, uluslararası StartUp firmalarıyla fikir alışverişinde bulundu

NRW.INVEST, “START.UP! Germany-Tour“ ve “RuhrSummit”  Zirvesi kapsamında, dünyanın her tarafından gelen StartUp firmaları kabul ederek onlara Kuzey Ren-Vestfalya bölgesindeki iş perspektiflerini sundu.

“START.UP! Germany-Tour“ Alman dış ticaret odaları tarafından düzenlenen bir etkinlik olup; Brezilya, Fransa, Kenya, Rusya, Güney Kore ve bunların dışında on ülkeden daha gelen 46 StartUp’a, Alman girişimcilik ekosistemini tanıma fırsatı verdi. Bir Roadshow etkinliği söz konusu firmaları Berlin ve Hamburg üzerinden Ruhr metropolüne ulaştırırken NRW.INVEST, dünyanın her tarafından gelen bu StartUp’lar için Dortmund şehrinde “Kuzey Ren-Vestfalya’da Dijital Ekonomi: Uluslararası şirketler ve StartUp’lar için yeni iş fırsatları” temalı bir çalıştay organize etti. Söz konusu çalıştayda şirketlere Almanya ve Kuzey Ren-Vestfalya piyasalarındaki imkânların tanıtımı yapıldı. Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart da uluslararası StartUp delegasyonu ile buluşarak, ilgili ülkelerin StartUp ekosistemleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Altı çizilmesi gereken bir diğer önemli husus, seçilen tur katılımcılarına, ertesi gün gerçekleştirilen ve Ruhr Bölgesi’ndeki en büyük StartUp konferansı olan “RuhrSummit” zirvesinde; Enerji, Mobilite/Lojistik ve Endüstri 4.0 alanlarında kendi iş modellerini tanıtma imkanı verilmesiydi. “RuhrSummit” zirvesinin programına bu yıl ilk kez “International Summit” bölümü de dahil edilerek, tüm dünyadaki StartUp kümelenmelerinin birbirleriyle iletişime geçerek fikir alışverişinde bulunabilmeleri sağlandı. Konuşmacılar arasında örneğin, İsrailli bir StartUp olan Mobileye şirketinin temsilcisi Lior Sethon da vardı. Söz konusu firma, Düsseldorf şehrindeki şubesiyle, Almanya ve Avrupa piyasalarına oldukça iyi bir giriş yapmıştı. Ayrıca başarılı bir girişimci ve risk sermayesi yöneticisi olan Fabian Heilemann da konuşmacılar arasındaydı. “International Summit” paydaşı olarak NRW.INVEST, kendisine ayrılmış bir salonda temsil edildi. Burada ayrıca uluslararası StartUp firmaları için bir ortak çalışma mekânı tanzim edildi ve katılımcılara vergisel ve hukuki gerekliliklerinden, gayrimenkul ve insan kaynakları konularına kadar uzanan bir yelpazede danışmanlık hizmeti sunuldu.