Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW.INVEST, Silikon Vadisi’nden yatırımcı çekmeye çalışıyor

NRW.INVEST, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin dijital dönüşümünü ilerletebilmek için, Silikon Vadisi’ndeki dijital şirketleri çekmeye yönelik tanıtımlarını artırıyor. Eyaletin yatırım destek ve tanıtım ofisi bu amaçla Silikon Vadisi’nde kendi bürosunu açtı. Almanyalı dijital girişimci ve uzman Oliver Hanisch NRW.INVEST’in buradaki temsilcisi ve yatırımcı avcısı olarak görev yapacak. Hanisch’in özellikle büyüme ve uluslararasılaşma aşamasındaki StartUp’ları tespit etmesi ve ilgilerini Kuzey Ren-Vestfalya’ya çekmesi planlanıyor.

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir sektör uzmanı olan Oliver Hanisch’in şahsında, Silikon Vadisi’nde mükemmel bağlantıları bulunan ve aynı zamanda da Alman ekonomisini çok iyi tanıyan bir temsilciye sahip olduğumuz için, mutluluk duyuyoruz. Biz özellikle B2B alanında yer alan ve endüstri sektöründe ticari müşteriler arayan işletmeleri hedefliyoruz.” Petra Wassner’in bahsettiği StartUp’ların Kuzey Ren-Vestfalya’da en uygun koşullarla karşılaştığının en güzel örneğini Cumulocity firmasının gelişiminden görebiliyoruz: 2012 yılında bu işletme Silikon Vadisi’nden Düsseldorf’a taşındı ve Kuzey Ren-Vestfalya’dan hareketle şimdiye dek Deutsche Telekom, Software AG veya Intel gibi 200’den fazla partner bulabildi. Ayrıca büyüyüp günümüzde 75 kişilik bir kadroya ulaştı.

Uzun yıllardır Silikon Vadisi’nde yaşayan Oliver Hanisch’in oradaki StartUp çevreleriyle yakın bağlantıları bulunuyor. Örneğin geçmişte, Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik edilen ve Silikon Vadisi’ne giderken desteklenen Alman StartUp’larına yönelik German Accelerator’u yönetmiştir. Hanisch ayrıca yine German Innovator vasıtası ile kurumsallaşmış Alman işletmelerinin dijital dönüşümlerini hızlandırabilmeleri için Silikon Vadisi’yle bağlantı kurmalarını sağladı. Bunun ötesinde Hanisch’in kendisi de dijital alanda faaliyet gösteren çeşitli firmalar kurdu. Hanisch şimdi NRW.INVEST için, Avrupa pazarına doğru genişleyen ABD’li StartUp’lara eşlik etmeyi hedefliyor.

NRW.INVEST ABD/Silikon Vadisi bürosu Redwood City’de, Stanford Üniversitesi’ne ait bir kampüsün hemen bitişiğindeki paylaşımlı bir iş mekanında çalışmalarını yürütüyor. Ajansın buradaki ünlü komşuları arasında Google, HP, Cisco, Oracle veya Electronic Arts, Twitter ya da LinkedIn gibi lider teknoloji kuruluşları yer alıyor.

NRW.INVEST, dünya çapında 14 yurt dışı ofisine sahip. Örneğin Kuzey Ren-Vestfalya adına Tel Aviv’de görevlendirilen yatırım ve işbirliği temsilcisi Kfir Haim faaliyetlerine henüz yakın zamanda, Nisan ayında başlamış bulunuyor. Ajansın diğer yurt dışı ofisleri Japonya, ABD, Çin, Hindistan, Güney Kore, Polonya, Rusya ve Türkiye’de bulunuyor.