Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW.INVEST, Kuzey Ren-Vestfalya ile Japonya arasındaki sıkı ekonomik ilişkileri geliştirmeye devam ediyor

Eylül ayında gerçekleştirilen bir Japonya seyahatinin zirve noktası olarak, Tokyo’da geleneksel “Düsseldorf Akşamı” gerçekleştirildi.

Organizasyona davet edilen binden fazla misafir arasında, ağırlıklı olarak Düsseldorf’da çalışmış, yaşamış ve aradan geçen zaman içinde tekrar Japonya’ya geri dönmüş olan Japon şirket temsilcileri yer aldı. Bunlar arasında, Kuzey Ren-Vestfalya’daki Japon kuruluşlarının birçok eski genel müdürleri de bulunurken, davetin ev sahipliğini yapan kurumlar ise Düsseldorf Belediyesi, NRW.INVEST, Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanlığı ve Messe Düsseldorf Fuarcılık idi. Geleneksel “Düsseldorf Akşamı” 1981 yılından beri düzenli olarak yapılmakta olup, eyalet başkentinin Japonya’daki gelişmiş çalışma ağını ve eski “Düsseldorf sakinleri” ile olan yakın ilişkilerini muhafaza etme amacına hizmet etmektedir.

Ayrıca NRW.INVEST ve Düsseldorf Belediyesi tarafından, “Dijital Ekonomide İnovasyon Ortaklığı – Düsseldorf ve Kuzey Ren-Vestfalya’da büyüme olanakları” başlıklı bir yatırımcı bilgilendirme semineri de organize edildi. Dijital ekonomi alanında faaliyet gösteren Japon firmalarının 150’den fazla temsilcisi bu davete icabet ettiler ve bir dijital ekonomi coğrafyası olan Kuzey Ren-Vestfalya’daki yatırım olanakları hakkında bilgiler edindiler. Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel yaptığı konuşmada şunları vurguladı: “Mobil teknoloji ve iletişim sektörünün en çok yatırım yaptığı merkez olarak rağbet gören Düsseldorf şehri, dijital dönüşümün anahtar teknolojileriyle ilgili olarak Avrupa’da istisnai bir pozisyonda bulunuyor.” NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner de ilaveten şu hususun altını çizdi: “Dijital dönüşüme yatırım yapmak isteyenler, Kuzey Ren-Vestfalya’da hayat dolu bir StartUp ortamından ve kalifiye personel konusunda zengin bir yetenek havuzundan istifade edebilirler.”

Tüm bunların dışında, Brexit ile ilgili olarak gerçekleştirilen bir panel de Japonya seyahatinin programında yer aldı. Almanya özelinde Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Büyük Britanya’nın en önemli ticaret partneridir. Durum böyle olunca da, Brexit’in yarattığı sonuçlar Kuzey Ren-Vestfalya ekonomisi açısından özel bir önem taşırken, yabancı yatırımcılar bakımından da önemli olmaktadır. Panele katılanlar, Büyük Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkması konusunda Japon şirketlerinin görüşlerini ele aldılar ve Kuzey Ren-Vestfalya’daki Japon şirketlerinin karşı karşıya bulunduğu zorluklarla yeni olanakları irdelediler.