Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW.INVEST AWARD Yatırımcı Onur Ödülleri Fransa, Büyük Britanya, Norveç ve ABD’li yatırımcılara verildi

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki takdire şayan yatırımları dolayısıyla, Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi, İnovasyon, Dijitalleşme ve Enerji Bakanı Prof. Andreas Pinkwart ve NRW.INVEST tarafından dört uluslararası şirkete NRW.INVEST Yatırımcı Onur Ödülü takdim edildi.

Müşteri iletişim merkezi hizmetleri sunan Fransız şirketi Teleperformance sözkonusu ödülü, Kuzey Ren-Vestfalya’da açtığı ikinci tesisi dolayısıyla kazandı. Şirket, Dortmund şehrindeki Almanya merkezinden sonra, Mönchengladbach şehrinde yeni bir şube açtı. Britanyalı kozmetik ürünler üreticisi Lush Fresh Handmade Cosmetics ise, Düsseldorf şehrindeki üretim tesisi nedeniyle ödüllendirildi. Söz konusu tesis, şirketin kıta Avrupası’ndaki ilk üretim işletmesi oldu. Norveçli alüminyum üreticisi Hydro Aluminium Rolled Products firması, Grevenbroich şehrindeki yeni bir üretim hattı için gerçekleştirdiği 130 milyon Avro’luk yatırımından dolayı ödüllendirildi. Düsseldorf merkezli olarak kurulup büyüyen bir StartUp şirketi olan Trivago, zaman içinde ABD’li Expedia Holding tarafından satın alındı. Söz konusu şirket, Düsseldorf Medienhafen bölgesindeki yeni ve ileri teknoloji ürünü şirket yerleşkesinden hareketle, bu ödüle layık görüldü.

Düsseldorf’daki K21 müzesinde tertip edilen 13. NRW.INVEST AWARD Yatırımcı Onur Ödülü töreninde konuşan Bakan Prof. Pinkwart şunları söyledi: “Bu ödülle eyalet, bir hususa dikkat çekmiş oluyor: Uluslararası yatırımcıları Kuzey Ren-Vestfalya’da büyük bir içtenlikle karşılıyoruz. Bu şirketler binlerce kişilik istihdam alanı meydana getirip, bilgi birikimleriyle inovatif ürünlere ivme kazandırıyorlar.” Bakan Prof. Pinkwart ayrıca şu sözleri verdi: “Bölgenin yurt içinden ve yurt dışından gelen şirketlere yönelik cazibesini daha da artırmak için yeni eyalet hükumeti hızlı kararlar vererek dijitalleşmeye hız kazandıracak ve bürokrasiyi azaltacaktır.”

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner de konuyla ilgili olarak şunları ifade etti : “Uluslararası yatırımcıları kazanma konusundaki rekabet, yıllardır artış gösteriyor. Doğrudan yabancı yatırım akımları gitgide, yeni sanayileşen ülkelere kayıyor. Yatırımcılara yönelik aktif bir yerleşim politikasıyla, lider pozisyonumuzu muhafaza edebiliriz.” Kuzey Ren-Vestfalya, 2016 yılında fevkalade bir sonuç elde ederek uluslararası şirketler nezdinde sahip olduğu, Avrupa’daki lider yatırım bölgesi olma özelliğini korumayı başarmıştır. Eyalette 2016 yılında yabancı şirketler tarafından gerçekleştirilen 413 adet yeni yerleşim ve genişleme yatırımıyla, bir önceki yıla göre %7’lik bir artışla, toplamda yaklaşık 8.600 kişilik yeni istihdam alanı meydana getirildi.