Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW.INVEST ABD / Silikon Vadisi Temsilcisi Oliver Hanisch ile bir röportaj

  • Şubat 2017'den beri Silikon Vadisi'nde NRW.INVEST GmbH için çalışıyorsunuz. Oradaki göreviniz tam olarak nedir?

Silikon Vadisi ile Kuzey Ren-Vestfalya arasında bir köprü oluşturuyorum. Benim görevim AB ile ilgili yatırım planları olan şirketleri tespit etmek, onlarla iletişim kurmak ve Kuzey Ren-Vestfalya’nın bir yatırım ve ticaret bölgesi olarak sunduğu fırsatlar hakkında onları bilgilendirmek. Bunu yaparken, karar verme sürecinde şirket temsilcilerine tavsiyelerde bulunarak, onlara destek oluyor ve kendilerini NRW'yi yerinde tanımaya davet ediyorum.

  • Kuzey Ren-Vestfalya merkezli bir yatırım angajmanına ilgi duyan Startup’ları hangi argümanlarla ikna ediyorsunuz?

Benim temasta olduğum Startup’ların majör bir hedefi bulunuyor - Avrupa'ya yönelerek büyümek istiyorlar. Bu doğrultuda müşteriye yakın olmak da onlar için çok önemli ve yüksek sayıda Alman borsasına kote olmuş şirket ve KOBİ’leriyle NRW bu bağlamda çok iyi konumlanmış durumda. NRW'nin diğer ülkeler karşısında ortaya koyabildiği büyük altyapı ve lojistik avantajları, eyaleti, çoğu Çin'de üretim yapan ve NRW üzerinden kıta Avrupa’sına kolayca ürün satabilen, teslim edebilen donanım ürünler odaklı Startup’lar için cazip bir merkez haline getirmektedir.

  • Silikon Vadisi, başarılı bir Startup ekosistemi için dünya çapında bir model olarak kabul edilmektedir. Kuzey Ren-Vestfalya içerisinde yer alan, girişimcilik ve kuruluş anlamında güçlü bölgeler bundan ne öğrenebilir?

Silikon Vadisi’nde, ekosistemdeki tüm paydaşlar rollerinin ve sorumluluklarının bilincindedir. Bununla beraber düşünüş ve davranış biçimleri sadece özel “Silikon Vadisi zihniyeti” olarak bilinmekle kalmaz, aynı zamanda yaşanır da. İster bir profesör, akıl hocası, yatırımcı, hizmet sağlayıcı isterse de orta ölçekli şirket ve holdinglerin çalışanı olsun, bu rol anlayışının ve bilincin bir Startup başarısı ve kurucuları üzerindeki etkisinden diğer ekosistemlerin öğrenebilecekleri vardır. Çünkü sadece bir grubun bile kendi rolünün hakkını veremediği anda, (eko) sistem çatırdamaya başlar.  

  • Sizi kişisel olarak Kuzey Ren-Vestfalya’ya bağlayan nedir?

Her ne kadar ben şimdi bu meyanda hayatımın 15 yılından fazlasını yurt dışında yaşamış olsam da - ya da belki tam da bundan dolayı - vatanıma çok güçlü bir duygusal bağım var. Bununla birlikte, “evim” olan Silikon Vadisi ile vatanım arasında ayırım yapmayı da biliyorum.