Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW'de dünya çapında en büyük polipropilen üretimi

©Chemiepark Knapsack

©Chemiepark Knapsack

Yılda 200 kilotondan fazla polipropilen-bu üretim kapasitesiyle Knapsack Sanayi Bölgesi'ndeki bileşik (compounder) üretim tesisi dünya çapında benzersiz. Özel plastiklere yönelik artan talebi karşılamak için, LyondellBasell şirketi mevcut üretim tesisini beşinci bir hat ile genişletti ve bu suretle burada dünyanın en büyük tesisine sahip oldu. 

Plastik granüller öncelikle otomotiv endüstrisinde kullanılıyor. APS (Gelişmiş Polimer Çözümleri) Business Europe Kıdemli Direktörü Frank Noeltgen konuya ilişkin oalrak şunları söyledi:"PP bileşikleri son yıllarda güvenlik, tasarım özgürlüğü ve otomotiv performansına önemli katkılarda bulundu. 

Otomobil başına daha yüksek plastik kısım daha hafif bir araç ağırlığı, dahayüksek yakıt verimliliği ve daha düşük CO2 salınımı sağlıyor." Polipropilen, akülerde veya motor bölmesindeki uygulamalar için olsun, büyüyen elektrikli araçlar pazarında da talep görüyor.

LyondellBasell şirketinin üretimindeki bu genişleme yatırımı, Knapsack lokasyonunda on iki kişilik yeni istihdam yaratırken tesisteki toplam çalışan sayısı da bu sayede 180'e ulaşmış oluyor. Üretim, araştırma ve hizmet sektörlerinden 30'dan fazla şirketin yerleşik bulunduğu Kimyasal Endüstri PArkı, 100 yıldan fazla bir süredir bölge için önemli bir işveren konumunda.