Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW, Financial Times Grubu’nun Avrupa’daki bölgeler karşılaştırmasında en üst sıralara yerleşti

Kuzey Ren-Vestfalya, bilhassa doğrudan yabancı yatırımları çekmek adına gösterdiği çabayla puan topladı ve birçok kategoride güçlü yanlarını bir kez daha kanıtladı.

Ekonomi ve yatırım bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, Avrupa’nın en önde gelen bölgeleri arasında sayılıyor.  Bunu, Financial Times Grubu’nun bir iştiraki olan fDi Magazine dergisinin 2020/2021 yılı için "Geleceğin Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri”nin karşılaştırıldığı “European Cities and Regions of the Future 2020/2021” değerlendirme listesindeki sıralaması da doğruluyor. Her iki yılda bir yapılan Avrupa’daki bölgelerin karşılaştırmasında, Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti birçok kategoride güçlü yanlarını bir kez daha kanıtladı. “Doğrudan Yabancı Yatırım Çekme Stratejisi” (FDI Strategy) kategorisinde birinci, dört milyondan fazla nüfusu ile gelecekte en çok başarı vaat eden "Büyük" veya "Batı Avrupa Bölgeleri” kategorisi genel sonuçlarında ise Paris’in ardından ikinci sırada yer aldı. Böylece NRW Bölgesi, toplam değerlendirme listesinde de başarılı bir kapanışla Paris ve Dublin metropol bölgelerinin ardından üçüncü sırada yer aldı.

Eyaletin Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Profesör Dr. Andreas Pinkwart şunları ifade etti: “Bu olağanüstü sonuçlar Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Avrupa metropol bölgelerinin rekabetindeki ekonomik gücünü ve büyük potansiyelini göstermekte. Bunu, daha önce buraya yerleşmiş olan 20.000'den fazla yabancı şirket de zaten kanıtlıyor. Her iki sonuç da sanayi politikası kılavuz modeline uygun olarak eyaletimizin yenilenmesi yolunda bizi güçlendiriyor: Biz Kuzey Ren-Vestfalya'yı dünyanın lider inovasyon itici gücü ve en modern iklim ve çevre dostu sanayi bölgesi yapmak istiyoruz“.

Söz konusu dergi, Kuzey Ren-Vestfalya’nın “Yabancı Yatırımcı Kazanma Stratejisi (FDI Strategy)” kategorisi sıralamasında en üste yerleşmesine gerekçe olarak, Eyaletin uluslararası yatırımcılara sunduğu çeşitli destekleri gösteriyor. Bunun yanı sıra jüri üyelerini, “Akıllı İmalat”, “e-Ticaret”, “Startup Girişimleri”, “e-Mobilite” ve “Yapay Zeka” gibi geleceğe ait konulara odaklanılması da ikna etti. Konuya ilişkin olarak NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner şunları dile getirdi: “En iyi Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisi (FDI Strategy) ile ödüllendirilmek, uzun yıllara dayanan çalışmalarımızın büyük bir teyidi. Kuzey Ren-Vestfalya değerlendirme listesinde yıllardır mükemmel sıralamalar elde ediyor – bu uzun vadeli başarı, Almanya ve Avrupa'daki yabancı şirketler için önde gelen bir yatırım bölgesi olma rolümüzün bir kez daha altını çiziyor.”  

Ödüller, 02-05 Haziran 2020 tarihinde Cannes kentinde dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM kapsamında takdim edilecek. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, “Germany at its best: Kuzey Ren-Vestfalya” sloganlı lokasyon pazarlama kampanyası şemsiyesi altında çok sayıda paydaşla birlikte eyalet müşterek standında fuardaki yerini alacak.

Kuzey Ren-Vestfalya’nın elde ettiği sıralama sonuçlarına genel bakış:

fDi Magazin Dergisi Geleceğin Büyük Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri 2020/21 – Doğrudan Yabancı Yatırım Çekme Stratejisi (FDI Strategy) kategorisi:

 1. Kuzey Ren-Vestfalya
 2. Flaman Bölgesi
 3. İskoçya

fDi Magazin Dergisi Geleceğin Büyük Avrupa Bölgeleri 2020/21 kategorisi:

 1. Paris Bölgesi
 2. Kuzey Ren-Vestfalya
 3. Baden-Württemberg

fDi Magazin Dergisi Geleceğin Avrupa Bölgeleri 2020/21 kategorisi:

 1. Paris Bölgesi
 2. Dublin Bölgesi
 3. Kuzey Ren-Vestfalya

fDi Magazin Dergisi Geleceğin Batı Avrupa Bölgeleri 2020/21 kategorisi:

 1. Paris Bölgesi
 2. Kuzey Ren-Vestfalya
 3. Baden-Württemberg

fDi Magazin Dergisi Geleceğin Büyük Avrupa Bölgeleri 2020/21 kategorisi: Beşeri sermaye ve yaşam tarzı sıralaması:

 1. Güneydoğu İngiltere
 2. Paris Bölgesi
 3. Kuzey Ren-Vestfalya 

fDi Magazin Dergisi Geleceğin Büyük Avrupa Bölgeleri 2020/21 kategorisi:  Dijital konektivite sıralaması:

 1. İskoçya
 2. Doğu İngiltere
 3. Kuzey Ren-Vestfalya