Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NRW, elektrikli araç pillerinin geri dönüşümünü araştırıyor

©FH Münster

©FH Münster

Sürdürülebilirlik konusu odakta: Münster Meslek Yüksek okulu ile RWTH Aachen Teknik Üniversitesi, pil geri dönüşüm merkezi için konsept geliştiriyorlar.

E-mobilite pazarı sürekli büyüyor. Motorlu Araç Trafiği Federal Dairesi’ne (KBA) göre, bir önceki yıla kıyasla yüzde 206 artışla, 2020 yılında 194.000 adet tamamen elektrikli binek otomobil trafiğe çıktı. Yüzde 49 oran ile tüm yeni tescillerin neredeyse yarısı elektrikli otomobillerdi.

Ancak daha fazla e-otomobil, e-bisiklet veya e-scooter aynı zamanda şu anlama da geliyor: Zahmetli bir biçimde geri dönüştürülmesi gereken daha yüksek performanslı piller. Bu ayrıca çoğunlukla şiddetli çevre kirliliği ile ilişkilendirilen bir süreç demek. Münster Meslek Yüksek Okulu, Altyapı-Su-Kaynaklar-Çevre Enstitüsü Kaynaklar Çalışma Grubu (IWARU), bu noktada yenilikçi çözümler bulmayı kendine görev edindi. 

RWTH Aachen Teknik Üniversitesi ile birlikte IWARU, bir geri dönüşüm merkezi için bir konsept geliştirdi. Münster Meslek Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nde kaynaklar, malzeme akışı ve altyapı yönetimi üzerine ders veren ve araştırma yapan Sabine Flamme konuya ilişkin olarak şunları açıkladı: “Konseptini geliştirdiğimiz pil geri dönüşümü sunum merkezi ile amaç, bataryaların tüm malzeme akışı döngüsünü mümkün olduğunca tamamlamak ve böylece sürdürülebilir e-mobilite sağlamaktır.” Söz konusu proje, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti tarafından desteklenen “Pil Geri Dönüşümü Sunum Merkezi” araştırma çalışmasının bir parçasıdır.