Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Nortal GmbH şirketinin Ortağı ve Genel Müdürü Taavi Einaste ile röportaj

Copyright: NRW.INVEST GmbH

Copyright: NRW.INVEST GmbH

E-Devlet tasarımında önemli bir Avrupalı aktör olan Nortal, 10 ülkedeki yaklaşık 1.000 çalışanıyla, Estonya’nın en büyük yazılım geliştiricilerinden biridir. Söz konusu şirket hükümetler, işletmeler ve sağlık hizmetleri için süreçleri optimize etmek üzere dijital teknolojiler tasarlamakta ve bunları hayata geçirmektedir. Ayrıca Nortal, Estonya’daki dijital dönüşümde rol almakta ve E-Devlet hizmetlerinin büyük bir bölümünü uygulamaya koymaktadır. 2018'in sonunda Nortal, Almanya'daki ilk şubesini Düsseldorf'ta açtı.

Taavi Einaste verdiği röportajda bu kararın nasıl ortaya çıktığını ve şirketin geleceğe yönelik planlarını şöyle açıklıyor:

  • Almanya’daki ilk şubeniz için neden Kuzey Ren-Vestfalya’yı ve eyalet başkenti Düsseldorf’u seçtiniz?

Ofisimizi Düsseldorf’ta açma kararı aslında üç nedene dayanıyordu: Bölgedeki ekonomik faaliyetlerin yüksek yoğunluğu, kamu sektöründen inovasyona duyulan ilgi ve bunların dışında Düsseldorf bölgesinin yüksek nitelikli işgücü havuzunu sunuyor olması.

  • Karar alma sürecinde NRW.INVEST sizi nasıl destekledi?

NRW.INVEST, en başından beri Almanya'ya olan yolculuğumuzda bize eşlik etti. Fiilen ilk temas bakanın bir heyetle birlikte Estonya’ya yaptığı ziyaret kapsamında kuruldu. Bu bağlamda, Kuzey Ren-Vestfalya bölgesine gelmemiz için bize hararetle tavsiyelerde bulunuldu. Nihayetinde NRW.INVEST bize bölgede temaslarda bulunmamıza ve Almanya’daki işlerimizi harekete geçirmemizde yoğun bir şekilde yardım etti.

  • Nortal, Estonya’daki dijital dönüşümde belirleyici bir rol oynamaktadır. NRW eyalet olarak sizin bu noktada kazandığınız tecrübelerinizden nasıl yararlanabilir ve somut olarak siz hangi desteği sunabilirsiniz?

Bugüne kadar dünyadaki en fazla dijitalleşmiş toplumun bünyesindeki önemli bir mimar olarak, eşsiz deneyimlerimizi NRW'ye getirebilmekten mutluluk duyuyoruz. Şirketlere, devlet kurumlarına ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına bugün ve gelecekte dijital dönüşümün zorluklarının üstesinden gelinmesinde yardımcı olacağız.

Son birkaç yıldır, tecrübelerimizi daha şimdiden yerel sorunların çözümlerinde uygulayabildiğimiz dünya çapında projeleri başarıyla gerçekleştirdik. Başarının anahtarının bizim bölgesel varlığımız ile Almanya ve Estonya gerçekleri arasındaki farklara yönelik bilgimiz olduğuna inanıyorum.

  • Dijitalleşmeyi başarıyla uygulamaya koymak, tutku ve bilgi birikimine sahip insanları gerektirir. Kuzey Ren-Vestfalya’da nitelikli çalışanların aranması nasıl organize ediliyor?

Bilişim teknolojileri uzmanlarına olan talebin artmaya devam etmesi, ABD'den Avrupa'ya kadar tüm iç pazarlarımızda arama yapmayı zorlaştırıyor. Yine de, Düsseldorf’taki bilişim uzmanlığı yoğunluğunun çok yüksek olması, ofisimizin sürekli büyümesini mümkün kılıyor ve bizi yeni uzmanlar aramaya devam etmemizi sağlıyor. Elbette, diğer ülkelerden gelen uzmanlara da baş vuruyoruz ve Alman projelerimize İskandinavya ve Estonya'dan gelen çalışanları da dahil ediyoruz.

  • Nortal'ın geleceği için ne temenni ediyorsunuz? Bir sonraki planlarınızda neler görünüyor?

NRW.INVEST AWARD 2019 Yatırımcı Onur Ödülü bizim için büyük bir şerefti ve Almanya'daki angajmanımızı taltif etti. Ancak, ben bunun Nortal’ın Almanya’daki hikâyesinin yalnızca başlangıcı olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz yıl, dünya genelinde ciro ve çalışan sayısında %35'ten fazla büyüdük. ABD ve Avrupa'dan Körfez bölgesine kadar tüm iç pazarlarda güçlü sonuçlar elde ettik. Bu yıl için de benzer şekilde güçlü bir büyüme oranı bekliyoruz. Ayrıca, geçen yıl işlerimizi genişletmek için Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, Almanya ve ABD’de önemli derecede yatırımlar yaptık. Organik olarak büyüyerek ve Alman şirketlerinin olası satın alımları için seçenekler arayarak bu yolu takip etmeye devam etmek istiyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde Almanya'daki ticari faaliyetleri, nihayetinde Nortal'ın dünya genelindeki en büyük faaliyetleri arasında yer alacak şekilde geliştirmektir.