Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

NASA misyonu için makine elemanları Kuzey Ren-Vestfalya’dan

©CEROBEAR

Herzogenrath şehrinde yerleşik CEROBEAR şirketi, Mars yüzeyini araştıran “Perseverance“ isimli uzay aracı için 50 farklı rulman yatağı geliştirdi.

Uzayda aşırı titreşimleri, sıcaklık dalgalanmalarını ve altı aylık bir yolculuğu atlatarak sağlam kalmaları gerekiyor: Mars uzay aracı "Perseverance" bileşenlerine yönelik performans beklentisi çok yüksek. Uzay uygulamalarındaki uzun yıllara dayanan uzmanlığı sayesinde, bir Kuzey Ren-Vestfalya şirketi tam da bu gereksinimlere karşılık verebildi: Aachen yakınlarındaki Herzogenrath şehrinden CEROBEAR şirketi, Mars gezgini araç için özel olarak, diğerlerinin yanı sıra tekerleklere, robot koluna ve söz konusu aracın örnek toplama sistemine takılan 50 farklı rulman tipi geliştirdi.

Bugün 130 çalışanıyla CEROBEAR şirketi, 1989 yılından beri piyasada. Kendi beyanlarına göre, tam seramik ve hibrit-seramik rulmanların lider üreticisi olup, aynı zamanda rulman teknolojisinde öncüdür. Söz konusu şirket, Fraunhofer Üretim Teknolojisi Enstitüsü'nün (Aachen) bir yan kuruluşu (Spin-Off) olarak kuruldu. CEROBEAR şirketi, 2013 yılından beri, dünya çapında faaliyet gösteren MinebeaMitsumi Grubu, MinebeaMitsumi Aerospace NHBB/myonic Business Unit bölümünün bir parçasıdır.