Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Marelli firması Köln’de karar kıldı

©Marelli

Japon-İtalyan ortaklığındaki otomotiv yan sanayi tedarikçisi şirket, Kuzey Ren-Vestfalya'da elektrikli motorlar için yeni bir fabrika inşa ediyor.

Marelli şirketi, 2021 yılının ilk yarısında Köln-Niehl'deki yeni yerinde üretime başlamayı amaçlıyor. Söz konusu Japon-İtalyan ortaklığındaki otomotiv yan sanayi tedarikçisi şirket, dünya genelinde elektrikli otomobiller için ilk 800V yüksek performanslı motorları eskiden Ford’a ait olan bir tesiste üretecek. Söz konusu yeni üretim hattının 18.000 metrekarelik bir alanı kapsaması öngörülürken, bunun ötesinde bir genişleme de hâlihazırda planlanıyor.

Marelli şirketi, elektromobiliteyi muazzam büyüyen pazarlardan biri olarak değerlendiriyor ve bu alanda yıllardır faaliyet gösteriyor. Nitekim Marelli şirketi,  Formula 1 için hibrit bir çözümün ilk sağlayıcılarından biriydi ve Formula E'nin de öncüleri arasında yer alıyordu. Bu meyanda söz konusu otomotiv yan sanayi tedarikçisi kitlesel pazarda da faal ve artık bu yola yeni konumdan devam etmek istiyor. Marelli'nin Elektrikli Güç Aktarım Sistemleri bölümünün CEO'su Joachim Fetzer konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Avrupa'nın kalbindeki lokasyon olarak Köln şehrini seçtik, çünkü burada otomotiv endüstrisinde deneyime sahip yüksek nitelikli çalışanlar buluyoruz ve bölge bir e-mobilite merkezi haline geliyor.”

Marelli şirketi, yeni Köln fabrikasında yaklaşık 160 kişiyi istihdam etmeyi ve önümüzdeki yıl boyunca 60 kişiye daha yeni kadro yaratmayı planlıyor.