Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Macaristan kökenli araç paylaşım StartUp'ı Dortmund Havaalanı'nda faaliyete başladı

Macaristanlı şirket BeeRides, Dortmund Havaalanı ile işbirliğinde, yeni bir özel (Peer-to-Peer) araç paylaşım konseptini yolculara sunmaya başladı. Kuruluşunu 2015 yılında Budapeşte'de gerçekleştirmiş olan söz konusu StartUp firması, uluslararası büyüme stratejisi çerçevesinde Almanya pazarına da hizmet sunabilmek için Kuzey Ren-Vestfalya'da bir şirket kurdu.

BeeRides sayesinde, Dortmund Havaalanı üzerinden seyahate çıkıp aracını burada bırakan yolcular, geri dönecekleri zamana kadar araçlarını Dortmund'a gelen turistlere kiralayabilecekler. Araçların kiralanması ve kiraya verilmesi ile ilgili tüm organizasyon ve işlem sürecinin bir çevrimiçi platform üzerinden otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayan şirket, aynı zamanda taraflara tam kapsamlı sigorta koruma garantisi de veriyor.

Söz konusu StartUp ile Dortmund Havaalanı arasındaki iş birliği özellikle Macar Başkonsolosluğu’nun gayretleri ve buna NRW.INVEST’in verdiği destekle oluştu. Hem Macaristan’da hem de Kuzey Ren-Vestfalya’da, geleneksel endüstri ile yenilikçi StartUp’lar arasındaki iş birlikleri ekonomik gelişim anlamında merkezi bir role sahip bulunuyor. Macar Başkonsolos Balazs Szegner yaptığı açıklamada, böyle bir projenin her iki taraf için de sunduğu faydaları şu sözlerle dile getirdi: “Uluslararası platformda gerçekleşen bu paylaşımlar, her iki ülkenin rekabet yeteneğinin dijitalleşme alanında güçlenmesi adına ivme kazandıran önemli etkiler sunuyor. Çok sayıda yenilikçi Macar StartUp’ı, Alman ekonomisine dahil firmalar açısından ilgi çekici ve cazip imkânlara sahip.”

Macar StartUp dünyası, uluslararasılaşma yolunda giderek daha fazla mesafe kat ediyor. BeeRides firmasının kurucusu ve genel müdürü olan Botond A. Bözse, şirketin geçtiğimiz sene muazzam bir biçimde yüzde 600’den fazla büyüme göstermesi ve bununla Macar araç paylaşım segmentinde pazar lideri olmasından sonra şimdi de bir sonraki büyüme ve uluslararasılaşma adımları için gayret gösteriyor. Bözse, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu sözlerin altını çizdi: “Almanya pazarına açılmak, bir sonraki adım olarak bizim açımızdan mantıklı bir tercihti. Buradaki şirketler yeni fikirlere oldukça açıklar ve Dortmund Havaalanı’nda ise tüm şartlar bize oldukça uygundu: Sunduğumuz konsept, paylaşım ekonomisi bağlamında havaalanının sürdürülebilirlik stratejisine kendi çapında katkıda bulunuyor.”

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner, BeeRides ile Dortmund Havaalanı’nın söz konusu ortak projesini takdir ederek bunun Macar Başkonsolosluğu ile gerçekleştirilen örnek bir işbirliği sonucu oluştuğuna vurgu yaptı. Wassner ayrıca “Macar StartUp dünyasını bir yatırım ve kuruluş yeri olarak Kuzey Ren-Vestfalya için ikna edebilmemiz bizi mutlu ediyor. Çünkü genç firmalar burada büyümek için ihtiyaçları olan geniş bir pazarın yanı sıra, sahip oldukları teknolojiyi ve iş fikirlerini geliştirip ilerletebilecekleri çok sayıda endüstriyel iş ortağını da buluyorlar.” diye konuştu.

Havaalanı’nın genel müdürü Udo Mager ise bu yeni uygulama ile birlikte mobiliteye ilişkin yeni iş modellerine açık olduklarını göstermiş oldu. Mager, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Mobiliteye ilişkin sahip olduğumuz mevcut imkânları bu sayede anlamlı bir şekilde tamamlamış olmakla birlikte, sürdürülebilirlik konusundaki düşünce ve eylemlerimize de ara vermeden devam ediyoruz. Değişen müşteri profilini anlayabilmek için, geleneksel olmayan mobilite hizmetleri konusunda düşünce değişimi ve şeffaflık gerekiyor.”

BeeRides, geçtiğimiz Mart ayında Düsseldorf’ta düzenlenen Macaristan Teknoloji Günü (Hungarian Tech-Day) kapsamında katıldığı yarışmada birincilik elde etmişti. Vodafone ile Macaristan Başkonsolosluğu’nun birlikte organize ettiği ve NRW.INVEST’in de destek verdiği söz konusu etkinlikte, on Macar StartUp’ı akıllı şehirler ve mobilite alanındaki iş fikirlerini uzman bir jüri önünde tanıttı.