Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya’dan bilimsel destek

©Viessmann

©Viessmann

RWTH Aachen Üniversitesi, Hessen Eyaleti’nden Viessmann Grubunu basit bir solunum cihazının geliştirilmesi konusunda destekliyor.

Alkollü içki üreticileri dezenfektanlar tedarik ediyor, otomotiv tedarikçileri solunum maskeleri için hortumlar üretiyor ve moda markaları maskeler sunuyor: Tıp sektöründe darboğazları önlemek için birçok şirket şu sıralar üretimlerini dönüştürüyor - bu da çoğu zaman zorlu bir süreç demek. Tıbbi teknoloji alanında uzman olarak ve bünyesinde bulunan eğitim hastanesi “Luisenhospital” sayesinde RWTH Aachen Üniversitesi, şirketleri bu dönüşüm sürecinde destekliyor. Bu şekilde RWTH Aachen Üniversitesi bünyesindeki E.ON Enerji Araştırma Merkezi'nden (ERC) bir ekip, Hessen Eyaleti’nden Viessmann Grubu ile birlikte basit bir solunum cihazı geliştirdi.

Söz konusu ortak projede, solunum cihazlarının hızlı üretimini büyük miktarlarda mümkün kılabilmek için standart bileşenler kullanıldı. Esasen iklimlendirme ve enerji çözümleri üzerine uzmanlaşmış bir şirket olan Viessmann, birkaç gün içinde gazlı duvar cihazları için kullanılan üretim hatlarından birini dönüştürerek, solunum cihazları için bu hattın bazı bileşenlerini de devralabildi. Bahsi geçen solunum cihazları Covid-19 hastalarında invaziv ventilasyon için temel gereksinimleri karşılamaktadırlar.