Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya’da oyun endüstrisi büyüyor

Copyright: NRW.INVEST GmbH

Copyright: NRW.INVEST GmbH

ABD merkezli oyun geliştirici Epic Games firması Berlin ve Münih’ten sonra şimdi Köln’de de bir şube açtı.

ABD’li şirket Epic Games, Almanya pazarındaki genişleme yatırımları çerçevesinde Köln’de bir stüdyo açtı. Söz konusu yazılım şirketi 1991’den beri piyasada bulunuyor. Köln’de eskiden var olan bir oyun şirketi olan Faktor 5’in kurucuları, Epic Games’in buradaki yönetimini üstendiler.

Epic Games, Köln şehrindeki yeni şubesinde yaklaşık 200 çalışanı istihdam etmeyi planlıyor. Firmanın Online Teknoloji Direktörü Julian Eggebrecht konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Epic Games’in başarısının özünde üstün nitelikli ve tutkulu çalışanları yatıyor. Almanya teknolojinin zirvesinde bir ulus ve biz yeni yaratılan rolleri dağıtmak ve olağanüstü yetenekler istihdam etmek suretiyle yerel varlığımızı genişletmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Kuzey Ren-Vestfalya, Alman oyun endüstrisi için önemli bir merkez. Oyun sektörünün önemli bir fuarı olan Gamescom’un yanı sıra, bölgede çok sayıda geliştirici ve yayıncı da yerleşik bulunuyor. Eyalet Başbakanı Armin Laschet, geleceğe yönelik sektörel hedefi geçen yıl ortaya koydu: "Oyun sektöründe Almanya'nın bir numaralı merkezi olmak istiyoruz." Bundan dolayı eyalet hükümeti de bu iş kolu için belirlediği teşvik ödeneğini 2019 yılında üç milyon Avro ile iki katına çıkardı.