Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya, yatırımcılar açısından Avrupa’nın en cazip bölgeleri arasında yer alıyor

Londra merkezli fDi Magazine dergisi, her yıl yaptırdığı “Avrupa’daki en cazip bölge ve şehirler” araştırması sonuçlarını açıkladı. Kazananlardan biri, yine Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti oldu.

„Human Capital and Lifestyle“ kategorisinde Kuzey Ren-Vestfalya, güneydoğu İngiltere ve Paris bölgelerinin önünde birinci sıraya yerleşti. Eyaletin bu başarısında belirleyici olan hususlar, üniversitelerin, yüksekokulların ve diğer araştırma kuruluşlarının bölgede çok yoğun bir şekilde bulunmasıydı. Ayrıca Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ne puan kazandıran diğer özellikler; yükseköğretimdeki öğrenci sayısının çokluğu ve Almanya’nın en önemli ekonomi ve endüstri coğrafyası olarak tüm dünyadan bir mıknatıs gibi çektiği Knowhow ve kalifiye iş gücü sayesinde sahip olduğu parlak imaj oldu. „Large Regions of the Future“, „Western European Regions of the Future“ ve „Best For FDI Strategy“ kategorilerinde de Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti ikinci sırayı kaptırmadı.

Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kuzey Ren-Vestfalya açısından mükemmel sayılan bu sıralama, yabancı yatırımcılara yönelik cazip bir lokasyon olarak sahip olduğumuz liderlik rolünün altını çiziyor. Eşsiz bilim coğrafyamız ve en iyi şekilde eğitim gören kalifiye çalışanlarımız sayesinde, başarılı ve kalıcı yatırımlar için en uygun koşulları sağlıyoruz.”

Doğrudan yabancı yatırımlar (FDI) konusunda uzman olan fDi Magazine dergisi, her yıl en cazip Avrupa bölgeleri ve şehirlerine yönelik bir sıralama listesi oluşturuyor. Ekonomi uzmanlarından ve yönetici redaktörlerden oluşan bir jüri, niteliksel ve niceliksel etkenlere dayanarak bir değerlendirme yapıyor. Söz konusu sıralamada; ekonomik potansiyel, insan sermayesi, yaşam kalitesi, düşük maliyetlerle yüksek başarıların sağlanması, altyapı ve iş atmosferi gibi alanlara ait göstergelerin yanı sıra pazarlama, doğrudan yabancı yatırımları kazanma stratejisi ve altyapı konusundaki bölgesel planlama projeleri de belirleyici rol oynuyor.