Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya, kendini uluslararası StartUp dünyasına takdim ediyor

NRW.INVEST, iki farklı uluslararası StartUp organizasyonunda eyaletin tanıtımını yaptı. Amaç, Kuzey Ren-Vestfalya’daki endüstri ile yabancı StartUp’ların yenilikçi ticari fikirleri arasında bir iletişim ağı meydana getirmekti.

Vodafone ile Macaristan Başkonsolosluğu tarafından Düsseldorf’da gerçekleştirilen ve NRW.INVEST tarafından desteklenen “Hungarian Tech Day” kapsamında on Macar StartUp’ı, “Akıllı Şehirler ve Mobilite” temalı girişimlerini uzman jüri üyelerine sundular. Özellikle göz dolduran bir katılım, BeeRides şirketinin yeni tür bir otomobil paylaşım platformu oldu. Otomobil sahipleri bu platformla, tatile gittikleri süre boyunca araçlarını, Dortmund Havaalanı’nda turistlere kiralayabiliyorlar. Sunumların kazananı olarak BeeRides, Innogy’den 1 yıllık ücretsiz elektrik tedariki kazandı.

Macaristan’da StartUp kültürü şuan gelişme aşamasında. Düsseldorf’daki etkinlik için davette bulunan organizasyon komitesi, gelişmekte olan şirketlere projelerini Kuzey Ren-Vestfalya’da hayata geçirme ve uluslararası düzlemde tanınma şansı vermek istediler. Bununla birlikte söz konusu organizasyon, “Akıllı Şehir” projelerini destekleme gayesine hizmet eden, Düsseldorf ve Budapeşte şehirleri arasında kurulan dijital bir ittifakın başlangıcını da tesis etmiş oldu.

Macaristan ile kıyaslandığında, İsrail’deki StartUp kümelenmesinin bir adım ileride ve birtakım uluslararası başarılara imza atmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu sene NRW.INVEST, İsrailli önde gelen  StartUp’ları, uluslararası yatırımcıları ve StartUp ekosisteminin önemli aktörlerini bir araya getiren bir konferans niteliğindeki Axis Tel Aviv’de, stratejik ortak olarak yer aldı. Bu bağlamda dijital teknolojiler konusundaki Alman-İsrail sinerji potansiyeli, katma değer zincirinin tamamı ile ilgili olarak etkinliğin odak noktasında yer aldı. Örneğin Düsseldorf şubesiyle Almanya ve Avrupa piyasalarını başarılı bir şekilde fetheden İsrail StartUp’ı Mobileye firmasından Lior Sethon, Kuzey Ren-Vestfalya endüstrisi ile İsrail StartUp’ları arasındaki olası işbirliği çalışmalarından söz etti.