Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya hava taksilerine yatırım yapıyor

Tamamen elektrikli mini jetlerin, bölgede emisyonsuz ve hızlı seyahatleri mümkün kılması öngörülüyor.

E-otomobilden sonra, e-uçak geliyor: Almanya'da geliştirilen Lilium Jet ile emisyonsuz, bölgesel seyahatler yapılabilecek ve bu seyahatler raylı taşımacılık veya karayollarından çok daha hızlı olarak gerçekleşecek. Söz konusu proje henüz test aşamasında olmasına rağmen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti daha şimdiden gelecekteki pazara yatırım yapıyor: Üretici Startup Lilium şirketinin ortaklığında Düsseldorf ve Köln/Bonn havalimanları, hava taksilerinin ticari işletmesini mümkün kılmayı arzuluyorlar.

Lilium şirketinin amacı, bölgedeki yolcuların her şeyden önce zamandan tasarruf edecekleri uygun fiyatlı bir havayolu arzını yerleştirmek. Sadece 30 dakika içinde, Aachen, Bielefeld, Münster ve Siegen gibi şehirlerin bir elektro jet içinde tamamen elektrikli ve emisyonsuz olarak ulaşılabilir olması öngörülüyor. Bir hava taksi ile dört yolcu taşınabiliyor.

Ulaştırma Bakanı Hendrik Wüst de söz konusu projeyi memnuniyetle karşılıyor: “Kuzey Ren-Vestfalya, geleceğin mobilitesi için model bir bölge. Kuzey Ren-Vestfalya'da dijital olarak ağa bağlı mobilitenin sadece araştırılmasını ve geliştirilmesini değil, aynı zamanda mümkün olan en kısa sürede deneyimlenmesini de istiyoruz. Bu nedenle, Kuzey Ren-Vestfalya'da gelecekteki birçok projeyi ve araştırma projesini destekliyor ve teşvik ediyoruz.“