Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, Tıbbi Onkoloji için elit bir araştırma merkezi oluşturuluyor

Tıbbi Onkoloji’de eyalet çapında bir mükemmellik ağının kurulması araştırmalar için bir köprü oluştururken, hem ulusal hem de uluslararası alanda yeni kriterlerin ortaya konulmasına da vesile olacak.

Köln ve Essen Üniversitelerinin birinci sınıf iki onkoloji merkezi birlikte “Köln Essen Kanser Araştırma Merkezi'ni (CCCE)” oluşturacak. Kanser araştırmalarında işbirliğini yoğunlaştırmaya hizmet eden eyalet çapında bir mükemmellik ağı vasıtasıyla, diğer üniversite klinikleri, hastaneler ve bakım kuruluşları ile işbirliklerinin ilerletilmesi amaçlanıyor.

Bilim Bakanı Isabel Pfeiffer-Poensgen “Kanser hastalıkları önümüzdeki yılların çözüm bekleyen en büyük tıbbi ve toplumsal sorunlarından biri. Kuzey Ren-Vestfalya’daki iki önde gelen onkoloji merkezi ile ulusal ve uluslararası saygın bilim insanlarının yakın işbirliğiyle burada yeni ulusal ve uluslararası kriterler ortaya konulabilir” dedi.

Kültür ve Bilim Bakanlığı, önümüzdeki beş yıl boyunca 20 milyon Euro ile CCCE'nin ve ağın kurulmasını desteklemektedir. Girişimi başlatan Köln ve Essen'deki kanser merkezleri ise ilaveten on milyon Euro daha yatırım yapıyorlar.

CCCE kanser merkezinde, bölgeler üstü öneme sahip onkolojik araştırma alanlarında çalışılmaktadır. Bilgisayar destekli biyoloji, veri bilimi ve çeviri araştırmasının stratejik olarak önemli alanlarında yeni araştırma profesörlükleri ve genç nesil grupları oluşturulacaktır. Söz konusu ortaklığın, hem hastalara önemli derecede iyileştirmeler getirmesi, hem de uygulamaya yönelik tıbbi onkolojide araştırmayı teşvik etmesi amaçlanmaktadır.