Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Büyük Britanya ile olan ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Londra’da bir ofis açtı

Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart Büyük Britanya seyahati çerçevesinde NRW.INVEST CEO’su Petra Wassner ile birlikte NRW.INVEST’in Londra/Birleşik Krallık’daki yeni yurt dışı ofisini hizmete açtılar. Almanya’nın ekonomik yönden en güçlü federal eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya bu şekilde, Büyük Britanya ile olan ilişkilerini güçlendirmeye devam etti.

Bakan Pinkwart, açılışta yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Kuzey Ren-Vestfalya’nın bundan böyle Büyük Britanya’da da bir ofisle temsil ediliyor olması, beni fazlasıyla mutlu ediyor. Britanyalı şirketlerin doğrudan yatırımları bakımından Kuzey Ren-Vestfalya, Alman eyaletleri arasında birinci sırada gelmekte. Bu yakın ilişkileri Brexit döneminde daha da geliştirmek istiyoruz. Ayrıca gelecekte, daha çok sayıda Britanyalı şirketi Kuzey Ren-Vestfalya’da görebilmeyi umuyoruz.”

Kuzey Ren-Vestfalya’daki yabancı şirketlerin sayısı 19.000 olup, bunların 1.500’ü Büyük Britanya kökenli. Bu sayı, Almanya’daki tüm Britanyalı şirketlerin %22,1’ine tekabül etmekte. Söz konusu firmalar arasında BP Dyson, Lush ve Vodafone gibi tanınmış şirketler de bulunuyor.

Kuzey Ren-Vestfalya’da büyük bir hacme ve öneme sahip Britanyalı iş dünyasına 2017 yılında, Büyük Britanya’dan gelen 36 yeni şirketin daha katıldığını söyleyen NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner açılış konuşmasında ayrıca şu sözlerin altını çizdi: “Yeni yurt dışı ofisimizle buradaki şirketlere, birliklere, kuruluşlara, odalara ve politikaya yönelik doğrudan erişimimizi güçlendirmek istiyoruz. Böylece bu aktörleri, bir ekonomi bölgesi olan eyaletimizin güçlü yönleri hakkında bilgilendirmek istiyoruz.”

Temsilcilik ofisinin yöneticiliğini, Büyük Britanya kökenli bir pazarlama ve yatırımcı ilişkileri uzmanı olan Andrew Harfoot yapacak. Kendisi uluslararası iktisadi destekler konusunda kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olup, Kuzey Ren-Vestfalya pazarına adım atarken Britanyalı ve uluslararası şirketlere en iyi şekilde destek verebilecek niteliklere sahip. Londra’daki yurt dışı ofisi, tüm işkollarındaki şirketlere eyaletle ilgili münferit destekler sunacak. Örneğin piyasalar, yatırım lokasyonu ya da yatırım koşullarına ilişkin bilgiler verilip, somut yerleşim planlarında uygulamaya dönük yardımlarda da bulunulacak.