Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Kuzey Ren-Vestfalya, Avrupa’nın en gözde yatırım bölgesi olmaya devam ediyor

Kuzey Ren-Vestfalya’da 2016 yılında, yabancı yatırımcılar tarafından 413 adet yeni yerleşim ve genişleme yatırımı yapıldı. Bu yatırımlarla eyalette yaklaşık 8.600 kişilik potansiyel istihdam alanı meydana getirildi. Eyaletin kalkınma ajansı NRW.INVEST’e göre, bu veriler bir önceki yılla karşılaştırıldığında, yüzde 7’den fazla büyüme anlamına geliyor.

Yatırımcı ülkeler arasında Çin, yatırım yapan firma sayısı bakımından ABD’nin, Hollanda’nın ve Türkiye’nin önünde lider pozisyonda yer alıyor. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner yaptığı değerlendirmede “Çin, Kuzey Ren-Vestfalya’daki lider yatırımcı ülke pozisyonunu daha da geliştiriyor” dedi. 2016 yılına ait 413 yatırım projesinin 101 tanesi Çin’den geldi. Ancak Japonya ve Polonya da geçen yıl, Kuzey Ren-Vestfalya’ya kayda değer seviyede yatırım yaptılar. 2.400’ü aşkın kişi için potansiyel istihdam alanı sağlayan ABD ise adeta istihdam motoru olarak kabul ediliyor.

Özellikle yüksek yatırım rakamlarının ve güçlü istihdam etkilerinin söz konusu olduğu lojistik projeleri bakımından Kuzey Ren-Vestfalya 2016 yılında da tercih edilen bir yatırım coğrafyası oldu. Amazon, Decathlon, UPS ve Steinhoff gibi firmalar 2016 yılında bölgeye 125 milyon Avro’dan fazla yatırım yaparak, yaklaşık 2.200 kişilik yeni istihdam alanı açtılar. Bununla birlikte Kuzey Ren-Vestfalya, dijital ekonomi açısından da gitgide daha heyecan verici bir niteliğe kavuşuyor. Yazılım ve Bilgi Teknolojisi alanındaki yatırımcıların sayısı, 2010 yılından beri üç kattan fazla artış gösterdi. Tayvanlı Quanta Cloud Technology şirketi, Finlandiyalı M-Files, ABD’li Anaqua ve Logility firmalarının yanı sıra AB Tasty ve iAdvize adlı Fransız StartUp’ları gibi dijital kuruluşlar, özellikle Rheinland yöresine ilgi gösterdiler. Ayrıca 2016 yılında, üretim alanına çok yoğun bir şekilde yatırım yapıldı. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner “Bir üretim coğrafyası olarak Kuzey Ren-Vestfalya, böylelikle cazibesini yeniden artırmış oluyor” diye konuştu. Örneğin tek başına 3M, Firestone, Johnson Matthey, Momentive ve Ornua şirketleri, eyalette toplam yaklaşık 120 milyon Avroluk yatırım yaptılar.

Düsseldorf bölgesi 2016 yılında da Kuzey Ren-Vestfalya’da en çok tercih edilen lokasyon olarak göz doldurdu. Eyalette hayata geçirilen tüm yatırım projelerinin yüzde 41’i bu bölgede gerçekleştirildi. Düsseldorf’un ardından yüzde 18 ile Köln-Bonn yöresi ve yüzde 16 ile Ruhr Metropolü geliyor.

Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’nın 1 numaralı yatırım ve ticaret merkezidir. Hâlihazırda 18.000’den fazla yabancı menşeli şirket, Almanya veya Avrupa’daki işlerini buradan yönetiyor. Kuzey Ren-Vestfalya’daki uluslararası şirketler toplamda 800.000’den fazla insana burada iş imkânı sağlıyor.