Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Japonya ve Kuzey Ren-Vestfalya: Başarılı bir ekonomik işbirliği için 25 yıllık angajman

NRW.INVEST’in Japonya’daki iştiraki NRW Japan K.K.’nin 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla, ekonomi ve politika camiasından yaklaşık 70 misafir, Düsseldorf Endüstri Kulübü’nde buluştular.

Söz konusu K.K. (Kabushiki Kaisha = Japon Hukuku’na göre A.Ş.) 1992 yılında, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Kalkınma Ajansı NRW.INVEST’in ilk yurt dışı iştiraki olarak Tokyo’da kuruldu. Şirketin o zamandan günümüze kadarki hedefleri arasında, Kuzey Ren-Vestfalya’daki yatırımlarında Japon şirketlerine danışmanlık hizmetleri vermenin yanı sıra ekonomik alanda, endüstriyel AR-GE çalışmalarında ve bilimsel araştırmalarda işbirliklerini geliştirmek bulunuyor. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi, İnovasyon, Dijitalleşme ve Enerji Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Japonya ile Kuzey Ren-Vestfalya’yı uzun yıllara dayanan, yakın iktisadi ilişkiler birleştiriyor. NRW Japan K.K.’nin kuruluşu, başarılı paydaşlığımızın derinleştirilmesine yönelik önemli bir adım teşkil etti. Bilhassa dijitalleşme, endüstri 4.0, elektromobilite, yenilenebilir enerjiler veya tıbbi teknolojiler gibi geleceğin önem arz eden sektörlerinde Japon-Alman işbirliğini teknolojik ilerlemeler adına daha da yoğunlaştırmalıyız.”

Geride kalan 25 yılda, NRW Japan K.K. Kuzey Ren-Vestfalya’ya yerleşen Japon firmalarına refakat etti. Günümüzde 600’ün üzerinde Japon şirketinin Almanya veya Avrupa merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’da yer alıyor. Bunlar arasında Asahi Kasai, Canon, Cyberdyne Care Robotics, Denso Automotive, Fujifilm, Hitachi, Makita, Mitsubishi Electric, NEC, Nippon Express, Shiseido, Takasago, Toppan, Toshiba, Toyota ya da Yakult gibi tanıdık şirketler de var. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu sözlerin altını çizdi: “Birçok Japon şirketi, o dönemlerde Avrupa’ya adım atma cesaretini gösterdi. Bu da bizim için, eyaletimizi Japonya’da temsil etme ve Japon şirketlerine bulundukları yerde danışmanlık ve refakat etme imkânını doğurdu. Günümüzde Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Japon şirketleri için Avrupa kıtasındaki en önemli yatırım ve kuruluş lokasyonudur. Japon iş dünyasının bu bölgede yapılandırılması, Japonya ve Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunan çok sayıdaki paydaşın uzun yıllara dayanan işbirliklerinin bir sonucudur.”