Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Japonya Başkonsolosluğu’nun Düsseldorf’daki 50. yıldönümü

Japonya Başkonsolosu Ryuta Mizuuchi 12 Haziran 2017 günü başkonsolosluk binasının bahçesinde geleneksel bir çay seremonisi tertipletip, bu önemli yıldönümünü kutladı.

Davet edilen çok sayıdaki misafir, bu bağlamda Japonya ve Almanya arasındaki uzun yıllara dayanan partnerlik ve işbirliği tarihini görme fırsatını yakaladı. Zira bu yakın ilişkiler, Kuzey Ren-Vestfalya bölgesini yıllardır biçimlendirmektedir: Eyaletteki Japon şirketlerinin sayısı henüz 1950’li yıllarda bile gitgide artış gösteriyordu. Dolayısıyla Japon vatandaşları da giderek artan bir şekilde Ren bölgesine gelir oldular. Bu süreçte 1965 yılında, Düsseldorf  şehrindeki Japonya konsolosluğu açıldı. Konsolosluk 1967 yılında, başkonsolosluk haline getirildi. Bu da yine, Almanya’daki Japon toplumunun merkezi lokasyonu olarak, Kuzey Ren-Vestfalya’nın sahip olduğu önemi vurguluyor.

Başkonsolosluk, Japon vatandaşlara ve turistlere konsolosluk işlemleriyle ilgili olarak destekler sunuyor. Başkonsolosluk 12.000’den fazla insandan ve hemen hemen 600 Japon şirketinden sorumlu. İş ilişkilerinin, ihracatın ve doğrudan yabancı yatırımların teşvikine yönelik projeler ile bir seyahat ülkesi olarak Japonya’nın tanıtılması da başkonsolosluğun gündeminde yer almaktadır. Yine başka bir merkezi görev ise, geleneksel Japon Kültürü, moda ve popüler kültür konularında Almanya ile Japonya arasında köprü vazifesi yapılması olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda başkonsolosluk, Düsseldorf Belediyesi, Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti ve ekonomi dünyası ile yakın bir işbirliği içinde bulunarak çok farklı alanlardaki fikir alışverişlerini destekliyor.