Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Japon şirketi, Bonn kentine 50 milyon Avro’luk yatırım yapıyor

Japon NTT Communications şirketinin bir iştiraki olan e-shelter firması Almanya, Avusturya ve İsviçre’de bulunan veri merkezlerinin onuncusunu hizmete sokuyor. Şirket daha şimdiden, söz konusu veri merkezini ilave 50 milyon Avro ile genişletmeyi de planlıyor.

Firmanın müşterileri, kendilerine ait bilgi teknolojileri ile ağ yapısı sistemlerini, dış kaynak kullanımı şeklinde “Rhein-Ruhr 1” adlı yeni veri merkezine kaydırabilecekler. Veri işlemeciliği ve aktarımı için yüksek performanslı bir altyapı ortamı sunan söz konusu merkez, maksimum güvenlik standartlarını da müşterilerine garanti ediyor.

Almanya’daki veri merkezleri piyasasının yıllık %30’luk bir büyüme kaydettiğini ifade eden e-shelter Genel Müdürü Rupprecht Rittweger, şirketin bundan dolayı daha şimdiden, ilave 50 milyon Avro’ya mâl olacak olan bir genişleme inşaatı planladığını belirtti. Rittweger ayrıca “Almanya’nın gelecekte ihtiyaç duyacak olduğu altyapıyı hizmete sunuyoruz. Yeterli veri merkezi kapasitesinin olması, ülkenin dijital egemenliğinin temelini oluşturmaktadır” diye konuştu. Bankalar, sigorta ve telekomünikasyon firmaları gibi büyük işletmelerin yanı sıra kamu kurumları da e-shelter müşterileri arasında yer alıyor. Ancak bunların yanı sıra bilinçli olarak KOBİ’lere de hitap ettiklerini söyleyen e-shelter yöneticisi Markus Ecke, özellikle dijitalleşme süreçleri bakımından, gerekli verilerin harici sunucularda depolanması konusuna KOBİ’ler tarafından da değer verildiğini ifade etti.

Bonn Belediye Başkanı Reinhard Limbach, bilişim teknolojileri alanında merkezi bir konumda olan Bonn kentinin bu yeni yatırımla birlikte bir kez daha ön plana çıktığına vurgu yaparken, sektörle alakalı olarak resmi kurum ve kuruluşların meydana getirdiği eşsiz yoğunluğun, kenti hâlihazırda Almanya’daki 4 önemli IT merkezi arasına kattığını belirtti.

Almanya’da yaklaşık 5.300 kişi çalıştıran NTT-Grubu 196 ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya çapında en büyük kapasiteye sahip veri merkezi şirketi olarak kabul ediliyor. Grubun bir iştiraki olan e-shelter firması ise bu alanda Almanya’daki pazar liderliğini elinde bulunduruyor.