Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Japon cam uzmanı NSG-Pilkington şirketi, Gladbeck şehrine bağlılığını gösteriyor

Gladbeck'teki Rentfort düz cam üretim tesisindeki iki numaralı üretim hattı 24 saat aralıksız çalışıyor. Her 15 yılda bir genel bakıma alınmak zorunda olan söz konusu hat planlandığı gibi Nisan ayı sonunda soğuk onarım amacıyla durdurulup, tamamen yenilenerek teknolojisi iyileştirildi ve Temmuz ayı ortasında da tekrar üretime başladı. Mimari, otomotiv ve teknik cam sektörlerinde dünyanın önde gelen cam ve cam ürünleri üreticilerinden biri olan Japon NSG-Pilkington şirketi, bu projeye 30 milyon Avro yatırım yaptı. Pilkington Deutschland AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Christian Quenett yaptığı açıklamada "Japon şirketin bu lokasyona sıkıca tutunması, Gladbeck’teki başarıdan emin olduğunun açık bir işaretidir" diye vurguladı. Böylece Gladbeck’te 530 kişilik istihdam güvence altına alınmış oldu.

Cam eritme fırını teknolojisinin yenilenmesi sayesinde, tesisin enerji verimliliği artırılmakta, gaz tüketimi azaltılmakta ve karbondioksit salınımı yüzde 20 oranında düşürülmektedir.

Buradaki amaçlardan biri de esnek üretim yapabilmek. Zira inşaat sektörü her ne kadar cam endüstrisinde pozitif rakamlar sağlamış olsa da, buna karşılık otomotiv endüstrisi bir krizden geçmektedir. Şirket ayrıca piyasaya giderek daha fazla yeni ürün sunmak istiyor.