Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

ISR başkanı Peter Soliman: "Bölgedeki yerel mevcudiyet bizim için çok önemli"

ISR International School on the Rhine gGmbH (kar amacı gütmeyen Ltd. Şti.) şirketinin son başarı hikâyesinin arkasında, ekibiyle birlikte Meerbusch kökenli Peter Soliman bulunuyor. Beş yıl önce özel bir gGmbH olarak yeni kurulduğunda öğrenci sayısı o zaman 485 iken, hızla şu an 865’e yükselmiş durumda. Verdiği röportajda Soliman, geride kalan yılların nasıl geliştiğinin bir resmini ortaya koyuyor ve kendisinin gelecekte burada ne yapmak istediğinin sırrını veriyor:

  •   ISR'nin kökenleri 2003 yılına dayanmakta. Ağustos 2014'te ISR, sizin yatırımcısı olduğunuz, kâr amacı gütmeyen bir Ltd. Şti. şeklinde İngilizce adıyla International School on the Rhine olarak, yeniden kuruldu. Beş yıl sonra bilançonuz nasıl bir sonuç verdi?

Okulun gelişiminden çok memnunuz. Kâr amacı gütmeyen bir GmbH olarak, her bir Cent’i öğrencilerimiz için okulun kalitesine yatırıyoruz. Son beş yıl içinde, okula on milyon Euro’dan fazla yatırım yaptık. Ayrıca öğrenci sayımızı 485'ten şu anda güncel olarak 865 öğrenciye çıkardık. Çalışanlarımızın sayısını neredeyse yüzde 70 artırabildik. Çalışan/öğrenci oranımız güncel olarak 1/6. Biz dünyanın her yerinden birbirini bütünleyen en iyi insanları alıyoruz ve öğretmenlerimize yönelik ilerletici eğitim ve öğretime büyük önem veriyoruz.

İlave yatırımlar sayesinde en son Neuss bölgesindeki ISR anaokulu ikinci kez genişletildi. Komşu spor tesisi de geçtiğimiz yılsonu itibariyle okul tarafından devralındı ve 2021’e kadar modernize edilmesi öngörülüyor.

  • Bölgeden ve dünyanın her yerinden öğrenciler birlikte kendilerini uluslararası denkliği olan International School on the Rhine mezuniyetlerine hazırlıyor. Bu sırada, okulun kendisini tarif ederken söylediği “Büyük Zihinleri ve Güçlü Karakterleri Etkinleştirmek” deyimi eğitimin merkez noktasını oluşturuyor. Bundan tam olarak ne anlaşılmalı, bu nasıl uygulanır ve bugün neden bu ikisinin kombinasyonu bu kadar önemli?

Biz okulumuzda akademik başarıların yanında, öğrencilerin karakter oluşumuna da çok önem veriyoruz. Tabii ki, iyi notlar en iyi üniversitelerin kapılarını açar, ancak bu zamanda Soft Skills (etkili iletişim ve sosyal beceriler, beşeri ilişkiler) elzemdir. Bu nedenle, bizde 5. sınıftan itibaren tüm öğrenciler “Student Life Organisation®” etkinliğimizde görev üstlenirler. Orada öğrenciler farklı projeler düzenler, ilk liderlik becerilerini öğrenir ve yerel yardım projelerinde görev üstlenirler.

Bunun ötesinde, ISR öğrencilerin takım ruhunu canlandırmayı ve karakter değerlerini güçlendirmeyi amaçlayan sportif ve de müzikal eğitime de büyük önem veriyor.

  • Yaklaşık yarısı Almanya’dan olan öğrenciler, küresel bir karşılaştırmada ortalamanın üzerinde notlar ile mezun oluyorlar ve isim yapmış üniversitelerden çok sayıda öğrenim yeri teklifi alıyorlar. Genelde nereye giderler? Tercihen Avrupa, Asya veya ABD’ye mi?

Elbette, öğrencilerimizin Kuzey Ren-Vestfalya'da en iyi IB derecelerine [IB = Uluslararası Bakalorya, Uluslararası Lise Diploması] sahip olmasından ve Almanya'da ilk 3 arasında yer almasından çok gurur duyuyoruz. Dolayısıyla, dünya çapında en iyi üniversitelere gidiyorlar. 2018 yılındaki son mezunlarımız için, birkaç örnek vermek gerekirse, Cambridge Üniversitesi, Imperial College Londra, San Francisco Üniversitesi - Kaliforniya, Melbourne Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi'nden teklifler vardı. Genel olarak mezunlarımızın çoğunun yurtdışındaki üniversitelere gittikleri söylenebilir. Birçoğu, öğrenim yeri seçimlerinde MINT derslerini tercih ediyorlar [MINT = Matematik, Bilişim Bilimi, Fen Bilimleri ve Teknoloji].

  • ISR gibi uluslararası bir okul bölge ve burada yaşayan insanlar için ne kadar önemli?

Kuzey Ren-Vestfalya uluslararası bir lokasyon. Çeşitliliğin, özellikle küresel zamanımızda bir katma değer yarattığını düşünüyorum. Biz bunu her gün okulumuzda görüyoruz. Üstlendiğimiz görevler ile – ister sosyal ister kültürel alanlarda olsun - ISR, bölgedeki ailelere, herkes için yaşam kalitesini belirgin bir şekilde artıran avantajlar sunuyor. Bölgedeki yerel mevcudiyet bizim için çok önemli, çünkü Neuss, kültürel çeşitliliği ve Ren nehri bölgesine özgü yaşama sevinci sayesinde herkesi birçok imkânla şaşırtan bir şehir.

  • Önümüzdeki beş yıl içerisinde neleri gerçekleştirmeyi öngörüyorsunuz?

Büyümemize bir sınır koymak ve böylece kaliteyi uzun vadeli sağlamak istiyoruz - 1.050’den fazla öğrenci olmamalı. Bu suretle, öğrenciler ve aileleriyle olan sıkı bağı koruyabiliriz. Bu, özellikle okuldaki uzun kalış sürelerimiz için de önemli. Son mezun sınıfında, öğrencilerin yüzde 50'den fazlası birinci sınıftan beri beraberdi; hatta bazıları anaokulundan beri.

Bu yıl içerisinde Düsseldorf Niederkassel'de bir çocuk gündüz bakımevi açmayı planlıyoruz. Ancak Neuss lokasyonu da kalite artırmaya devam edecek. Öğrencilerimize her şeyi kapsayan bir öğrenim deneyimi sunabilmek için, önceden olduğu gibi, altyapıya ve artan dijitalleşmeye de yatırım yapıyoruz. Geleceğe çok olumlu bakıyoruz ve burada, Kuzey Ren-Vestfalya’da büyümeye devam ettiğimiz için seviniyoruz.