Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

İşbirliği vasıtasıyla inovasyon – Alman ve Japon şirketleri için yeni başarı stratejisi

Düsseldorf kentinde gerçekleştirilen bu seneki Japon Ekonomi Günü toplantısı, dijital dönüşüm çağındaki Alman-Japon işbirliği modellerine ışık tuttu.

Dijital dönüşüm, her iki ülkedeki geleneksel endüstrileri aynı tipteki yeni meydan okumalarla karşı karşıya bırakıyor. Sunumlar ve açık oturumlar çerçevesinde katılımcılar; yeni iş alanları ortaya koyan ve teknolojik inovasyonlar geliştiren, başarılı Alman-Japon ortak projeler kapsamındaki güncel gelişmeler ve örnekler hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Japonya’nın Düsseldorf Başkonsolosu Ryuta Mizuuchi ile Düsseldorf Japon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seiichi Kuroiwa, Japonya ve Almanya arasındaki fikir alışverişi ve işbirliği gereksinimini aynı ölçüde vurguladılar. Başkonsolos Mizuuchi “Dünya politikalarının günümüzdeki çalkantılı durumunu göz önünde bulundurduğumuzda, Alman-Japon işbirliğine her zamankinden daha fazla önem atfetmek gerekiyor. Gelişmekte olan ülkelerin de dünya pazarlarında söz sahibi olmasıyla ve giderek güçlenen küreselleşme dolayısıyla, uluslararası rekabet gitgide yoğunlaşmaktadır. Bu dönemde hayatta kalabilmeleri için, Japon şirketlerinin dünya piyasalarındaki lider konumlarını yenilikçi teknolojilerle koruyabilmeleri gerekiyor” dedi. Seiichi Kuroiwa da şu ilavede bulundu: “Gerek orada gerekse burada, dijital dönüşüm çerçevesinde bir şirketin iktisadi başarısı açısından belirleyici olan şey, yenilikçi olarak kalabilme becerisidir.”

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner de konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “İyi düzeydeki Alman-Japon ekonomik işbirlikleri, geleceğe yönelik dijital iş alanları için bir platform teşkil etmekte ve bunlar teknolojik yenilikleri ilerletmektedir. Tıp teknolojisinde veya endüstride gördüğümüz çok sayıdaki örnek, başarılı müşterek projelerin kanıtıdır.”

Japon Ekonomi Günü toplantısı, 2002’den beri gerçekleştirilen Japonya Gününün ayrılmaz bir parçasıdır. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin ve Düsseldorf kentinin sahip olduğu, Japon şirketleri açısından güçlü bir coğrafya olma özelliği karşısında ekonomi günü toplantısı, Alman-Japon fikir alışverişi için eşsiz bir platform teşkil etmektedir.