Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

İngiliz pazar araştırma şirketi Euromonitor International, Almanya’daki ilk ofisini Düsseldorf'ta açtı

William Henderson, Managing Director | Euromonitor Düsseldorf

William Henderson, Managing Director | Euromonitor Düsseldorf

Uluslararası karşılaştırılabilir istatistikleriyle Euromonitor, Amerikan sıcak içecek pazarından Güneydoğu Asya'nın ekonomik potansiyeline kadar dünya çapında şirketleri stratejik kararlar alma konusunda destekliyor. Kıta Avrupa’sında bundan böyle daha da aktif olmak isteyen İngiliz pazar araştırma şirketi, Avrupa’daki ikinci ofisini şimdi Düsseldorf'ta açtı. Satış grubunun başı ve şirketin Almanya Genel Müdürü William Henderson verdiği röportajda bu kararın nasıl ortaya çıktığını ve Euromonitor'un gelecekte kendini nasıl şekillendireceğini şöyle anlatıyor:

  • Euromonitor International kısa süre önce Düsseldorf'ta DACH (Almancayı anadil olarak konuşan ülkeler: Almanya, Avusturya, İsviçre) bölgesi için yeni Avrupa bölge ofisini açtı. Konum olarak neden Kuzey Ren-Vestfalya, daha doğrusu Düssendorf'ta karar kılındı? 

Euromonitor International, kilit müşterilere olan yakınlığı, diğer bölgelerdeki müşterilere de iyi ulaşım bağlantılarının yanı sıra, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin kendisinin büyük pazar potansiyeline sahip olması ve Hessen eyaletine yakınlığı nedeniyle tercihini Düsseldorf'tan yana kullandı. Düsseldorf, Almanya ve Avrupa dahilinde hızlı bağlantılara sahip çok merkezi bir konumda bulunuyor. Bu kararı almamızda, 450 şehrin yaşam kalitesini inceleyen Mercer 2016 araştırması da göz önünde bulunduruldu. Düsseldorf, dünya çapında yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirler sıralamasında altıncıydı - ve bu durum bugün de hâlâ böyle. Genel olarak, Düsseldorf’a taşınma kararı İngiltere’deki Brexit referandumundan önce verilmişti. Burası, uluslararası havaya sahip çok canlı bir şehir. Bu, Euromonitor'un açık, çok kültürlü şirket felsefesine çok yakışıyor. Euromonitor bünyesinde dünyanın her yerinden insanlar birlikte çalışıyorlar.

  • NRW.INVEST karar verme sürecinde sizi nasıl destekledi?

NRW.INVEST, Euromonitor International'a çok yardımcı oldu ve destekleri için çok müteşekkiriz. İş gereksinimlerimiz için ideal yeri bulmamıza yardım ettiler ve ön büro tesisi sürecinde Euromonitor’u desteklediler. Buna personel bordroları, insan kaynakları, hukuk ve vergi danışmanlığı konularında danışmanlık ve her şeyden önce, bu alanlardaki işinin ehli kişilerle arabuluculuk, dahildi. Bu destekler, atılacak ilk adımı, olması gerekenden çok daha kolay hale getirdi. NRW.INVEST çok deneyimli ve konularına hakim, çok bilgili bir ekibe sahip.

  • Düsseldorf bölgesinde nitelikli çalışanların aranması nasıl şekilleniyor?

Euromonitor, birçoğu bölgeden olmak üzere, çok çeşitli yetkinliklere ve dil becerilerine sahip uygun adaylarla boş kadroları dolduran çok yönlü insan kaynakları alım ekibine sahip. Uzun vadede yakındaki pek çok üniversite ile buradaki geniş yetenek havuzundan da faydalanıyoruz. Bu üniversitelerle ilişkiler kurmayı ve bu kurumlardan mezun olanları istihdam etmeyi tasarlıyoruz.

  • Pazar araştırma ve analizi sunan firmaların piyasası oldukça büyük. Euromonitor bu rekabet ortamında kendini nasıl farklı kılıyor?

Euromonitor International, dünyadaki endüstriler, şirketler, ekonomiler ve tüketiciler hakkında stratejik bilgi sağlayan küresel bir pazar araştırma şirketidir. Tüketim malları, Business-to-Business ve hizmet sektörlerine ilişkin kapsamlı uluslararası raporlar ve görüşler, araştırmalarımızı her büyüklükteki işletme için vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Temel ve deneysel araştırmalara dayanan yöntemleri birleştirerek, ticari kararlar için uygulamaya dönük esnek çözümler aracılığıyla stratejik ve taktik veriler sağlamaktayız. Bu nedenle, 100 ülkede 1.000'den fazla analistimiz ile tüm satış kanalları hakkında bilgi veriyoruz. Bu kadar çok sektörü detaylıca araştırmak güçlü yönlerimizden biridir.

  • Gelecekte Almanya’daki önemli dönüm noktalarınız sizce neler olacak ve bu hedeflere ne zaman ulaşmayı tasarlıyorsunuz?

Ofis seçimimizle, genişleme için bol miktarda alan sunduğu için iddialı bir karar verdik: Hedefimiz, çalışan sayımızı önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 30 artırmak. Bunu yapabileceğimizden eminiz. Tecrübelerimiz bunu gösteriyor, çünkü diğer ülkelerdeki şubelerde de mevcudiyetimiz zamanla belirgin bir şekilde arttı.

Ticari fuarlar ve konferanslarda konuşarak kim olduğumuz ve ne yaptığımız hakkında kamuoyunu bilinçlendireceğiz - katılımlarımızı hâlihazırda önceki yıla göre üç katına çıkardık ve bu eğilimi devam ettireceğiz. En saygın etkinliklerde ana konuşmacı olmak istiyoruz. Müşterilerimizi genişleterek, mevcut müşterilerle ilişkilerimizi ve profilimizi güçlendirerek, hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.