Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Hintli bilişim uzmanı Infosys firması Dijital İnovasyon Merkezini neden NRW’de açıyor?

Andrea Hendrickx, Country Head, Infosys Germany (©Infosys)

Andrea Hendrickx, Country Head, Infosys Germany (©Infosys)

Infosys Almanya Ülke Başkanı Andrea Hendrickx ile bir röportaj.

Onlar kendilerini dijital dönüşümün öncüleri olarak görüyor ve hâlihazırda dünya çapında 46 ülkede faaliyet gösteriyorlar: Infosys şirketinin uzmanları Yapay Zekâ, 5G veya Makine Öğrenimi üzerine projeler yürütüyorlar. Söz konusu Hint şirketi tam da bu noktada "Öğrenmenin sonu yoktur” zihniyetiyle hareket ediyor. Hızla değişen dijital dünyaya göre mantıklı bir yaklaşım olarak fikirler ve tasarımlar sürekli optimize ediliyor. Almanya Ülke Başkanı Andrea Hendrickx, Infosys şirketinin Almanya’ya yönelik planlarını şu şekilde dile getiriyor:

  • Dünya dijital devrim sürecinin tam ortasında – peki Infosys şirketi buna nasıl katkıda bulunuyor?

Infosys, müşterileri dijital yolculuklarında desteklemek için onlara dijital bir strateji geliştirdi. Müşterilerimizin büyük bir kısmının (G2000 şirketleri) elinde, birbirleriyle sadece kısmen bağlı, bilgi silolarında çalışan ve önemli miktarda eski sorunlara sahip karmaşık bilişim sistemleri bulunuyor. Nihai müşteriye gerçek bir dijital deneyim sunmak için kullanıcı deneyimini değiştirmek yeterli değil, bilakis eski sistem tümüyle yeniden tasarlanmalı ve modernize edilmelidir. Şu beş kaide, "hızlandırma", "deneyim", "sezgi", "inovasyon" ve "güvenlik" ile Infosys şirketi bu dijital yolculukta müşterilerine eşlik etmeyi amaçlıyor. Bunun ötesinde, müşterilerimize Infosys Living Labs’ın bir parçası olarak atik gelişim, hızlı prototip oluşturma ve fikir atölyelerinin uygulanması hususlarında yardımcı oluyoruz.

  • Infosys hâlihazırda Avrupa'da nerede faal ve konum olarak neden Kuzey Ren-Vestfalya seçildi?

Avrupa, Infosys şirketi için çok önemli bir pazar. Son 35 yılda biz Avrupa’da 14.000’den fazla çalışanımızla faaliyetteydik. Avrupa, şirketimizin küresel satışlarının neredeyse dörtte birini oluşturuyor ve neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde bir müşteri tabanımız var. Son 24 ay içinde İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre ve Romanya'da sekiz merkez açtık. Buna müşteriye özgü özel merkezler ve tasarım stüdyoları ilave oluyor. Ayrıca Bükreş'te tüm kıtaya hizmet eden yeni bir Siber Savunma Merkezi kurduk.

1999 yılından bu yana Almanya'da faaliyet gösteriyoruz ve bu pazar Avrupa için en önemli büyüme motorumuz haline geldi. Şu anda Almanya genelinde 22 lokasyonda Infosys Dağıtım Merkezleri ile, buna ek olarak Berlin ve Düsseldorf'ta Infosys İnovasyon ve Dijital Merkezi ile temsil ediliyoruz. Tüm Almanya'da 2.000'den fazla çalışan işimize destek oluyor. Almanya ve özellikle Düsseldorf çeşitli nedenlerden ötürü Infosys şirketi için cazip bir ticaret merkezi: Şehrin coğrafi konumu ve altyapısı ile sosyal ve hukuki düzenleyici ön şartların yanında, yüksek nitelikli işgücü ve mükemmel akademik kurumlar da ifade edilmelidir. Bunun ötesinde, Düsseldorf şehri teknoloji ve inovasyon için küresel bir platform olduğu konusunda bizi ikna etmiş durumda.

  • Düsseldorf'taki yeni Dijital İnovasyon Merkeziniz kısa süre önce açıldı. Kalifiye işgücünün aranması nasıl şekilleniyor?

Infosys, klasik "yarının yetenekleri"nin mevcut olmadığına kesin olarak inanıyor, daha doğrusu biz organik yetenek havuzlarının inşası üzerinde çalışıyoruz. Yetenek stratejimizin bir parçası olarak, çok yönlü bir sisteme güveniyoruz ve üniversitelerden yeni yeteneklerin yanı sıra sistem içinde yatay geçiş yapanları da aynı ölçüde tercih ediyoruz. Aachen Teknik Üniversitesi (RWTH Aachen), Otto Beisheim İşletme Okulu (Otto Beisheim School of Management) ve Düsseldorf Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Hochschule Düsseldorf) gibi en önemli üniversitelerle sadece yeni yetişenlerin eğitimini teşvik etmek için değil, bilakis kendi şirketimiz için de yetenekleri kazanmak adına yakın bir şekilde birlikte çalışıyoruz. İlk iki iş birliğimiz hâlihazırda devam ediyor. Üniversiteli ilk öğrenci grubu kapsamlı bir eğitim aldı ve müşterilerimiz için çalışmaya başladı. İkinci çalışma grubu şu anda eğitiliyor, Mart ayında ise iki proje daha peşi sıra gelecek.

  • Infosys şirketinin Almanya için planı nedir?

Önümüzdeki üç yıl içinde Almanya'da yeni kalifiye işgücü istihdam etmeyi öngördük. Infosys en iyi çalışma koşulları, sürekli öğretim ve ilerletme eğitimi ve de çok yönlü, yenilikçi ve yaratıcı bir çalışma ortamı sunuyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli becerilere sahip olmalarını sağlamak adına Almanya'daki mevcut çalışanlarımızın eğitimine ve yeni işe alımlara yatırım yapıyoruz. Gelecek nesil teknoloji yeteneklerini oluşturmak için daha fazla stratejik akademik ortaklığa gireceğiz. Düsseldorf merkezimiz, işimizi organik olarak büyütmek ve mevcut müşteri tabanımızı genişletmek için Alman pazarı ve Avrupa için stratejik bir merkez olarak işlev görecek.