Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Hijyenik kapı açıcılar yardımıyla virüsten korunma

©ITA Academy

©ITA Academy

RWTH Aachen Üniversitesi Tekstil Teknolojileri Enstitüsü (ITA), koronavirüsten korunma amaçlı olarak kapı kol tutamakları üretiyor.

Bilhassa içinde bulunduğumuz koronavirüs salgın döneminde hastanelerde, huzurevlerinde, ama aynı zamanda ofis ve fabrikalarda olası enfeksiyon kaynaklarının ortadan kaldırılması daha fazla önem kazanmaktadır. Kapı kolları mikrop yönünden yüksek riskli olup, dolayısıyla potansiyel virüs bulaştırıcılardır. Bunu engellemek için, RWTH Aachen Üniversitesi Tekstil Teknolojileri Enstitüsü (ITA), kapı koluna dokunmadan kol hareketiyle çalıştırılabilen bir kapı açıcı geliştirdi.

stay[cly:n] olarak adlandırılan kol tutamağı, ITA Akademisi'nin dijital öğrenme fabrikası olan Digital Capability Center'da (DCC) üretiliyor. Ürün, şeker esaslı ve biyo bazlı bir plastikten oluşuyor ve 3D baskı yöntemi ile üretiliyor. Söz konusu kapı açıcı uygun vidalarla birlikte gönderiliyor ve standart bir tornavida yardımı ile belli başlı tüm kapı kollarına kolayca monte edilebiliyor. DCC ekibi sipariş üzerine bu alanda özel çözümler de üretmekte.

DCC Aachen ayrıca satılan her on adet kol tutamağı için Aachen şehir bölgesi yakınındaki bir huzur ve yaşlı bakım evine söz konusu kol tutamağından bir adet bağışlıyor.