Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Hidrojen piyasası: ABD’li şirket Herten şehrine yatırım yapıyor

©Cummins

Dünya çapındaki en büyük enerji üretim sistemleri üreticilerinden biri olan Cummins şirketi, Ewald kömür ocağı sahasında bir yakıt hücresi tesisi inşa ediyor.

Emisyonsuz enerjiler alanında küresel bir oyuncu ve uzman olan söz konusu şirket Kuzey Ren-Vestfalya'da büyüyor: ABD menşeli Cummins şirketi, iştiraki olan Hydrogenics firmasını Gladbeck şehrinden Herten’e taşıyor ve Ewald maden ocağı sahasında yakıt hücresi teknolojisi için yeni bir üretim ve araştırma merkezi inşa ediyor. Cummins New Power Başkanı Amy Davis yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “Bu tesis, Avrupa'daki müşterilere daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak ve yarınların hidrojen ekonomisini şekillendirmede lider şirket konumumuzu stratejik olarak güçlendirecek.”

Cummins şirketi, 2021 yılının sonuna kadar yeni yerinde yaklaşık 50 kişilik yeni istihdam yaratmayı planlıyor. Söz konusu ABD’li şirket, Herten şehrinde demiryollarının emisyonsuz sürüşü için yakıt hücresi sistemleri üretecek ve böylece mobilitenin geleceği için önemli bir ivme sağlayacak. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ulaştırma Bakanı Hendrik Wüst konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Almanya'da emisyonsuz tahrik sistemlerinin ilk seri üretiminin kurulması, Mobilite 4.0'ın burada sadece tasarlanıp araştırılmadığını, aynı zamanda deneyimlenebileceğini de göstermektedir.”

Herten şehri, son yıllarda Kuzey Ren-Vestfalya'da hidrojen konusunda önemli bir lokasyon haline geldi. Hidrojen ve yakıt hücresi teknolojisi alanından giderek daha fazla şirket, eski Ewald kömür ocağı sahasındaki h2herten uygulama merkezine yerleşiyor.