Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Güle güle Petra Wassner!

©NRW.Global Business

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma ve Lokasyon Geliştirme alanında 20 yıllık deneyim üzerine bir röportaj.

2001 yılından beri Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın Genel Müdürü olan Petra Wassner söz konusu eyaleti bir yatırım ve kuruluş yeri olarak uluslararası alanda konumlandırdı. Ve artık kendisi yeni fırsat ve deneyimlere yelken açacak. 

  • Bayan Wassner, 2001 yılının Mart ayında o zamanki Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Kurumu'nun (GfW) genel müdürü olarak atandığınızda, kadın yöneticilere ziyadesiyle ender rastlanıyordu. Günlük çalışma hayatınızda bu sizin için ne anlama geliyordu?

Başlangıçta hem içeride hem de dışarıda biraz zorlu bir süreçti. Çünkü o zamanlar tamamen erkek egemen bir ortamda hareket ediyordum. O an için öncelikle konumumda çalışarak kabul görmem gerekiyordu; mesleki Know-how ve adil iş teamülleri nispeten daha küçük meselelerdi. Netice olarak, kadın çalışanların şirketlerde teşvik edilmesi benim kendimi adadığım bir konu haline geldi. NRW.Global Business'ta da kadınlar, Düsseldorf'taki genel merkezimizde ve 16 yurtdışı ofisimizde yönetim pozisyonlarında eşit haklara sahiptir. Ancak genel anlamda yine de ekonominin üst düzey yöneticilik pozisyonlarında daha fazla kadına ihtiyacımız var.

  • Son yirmi yılda ekonomik kalkınma ajansı hizmetleri nasıl değişti?

Kalkınma ajansları her zaman güncel ekonomik gelişmeler ve zorluklarla yüzleşmek durumunda. Ve faaliyetleri zamanın ruhundan ve eğilimlerden de etkilenir. Genel müdürlük dönemimin başında, Ruhr bölgesinin yapısal dönüşümü üzerinde güçlü bir odaklanma vardı. Eyalette teknoloji ve Start-Up kümelenme merkezleri teşvik edildi. İlk zamanlar yatırımcılara destek hizmetlerimizin yanı sıra, yeni kurulan girişimlere ve KOBİ'lere danışmanlık yapmak da görevlerimiz arasında bulunuyordu. Kısa adı GO! (Gründungsoffensive) olan eyaletin o zamanki yeni girişimcileri destek programı ile kısa adı MOVE (Mittelstandsoffensive) olan KOBİ destek programında hizmet ortağı olarak eyalet hükümetine refakat ettik. Ayrıca krizdeki KOBİ'lere yönelik bir acil durum programı da uyguladık. Ekonominin küreselleşmesiyle birlikte, ekonomik kalkınmanın uluslararası odağı da büyüdü. Bu meyanda denizaşırı ülke pazarları olarak bilhassa Japonya ve ABD ilgi odağında bulunuyordu. Bu ülkelerden bölgemize ilk gelen şirketler arasında Fujifilm ve Mitsubishi Electric’in yanı sıra 3M ve TV-Alışveriş kanalı QVC vardı. Bu süreçte kurumumuzun organizasyonel yapısı da değişime uğradı. 2007 yılında Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Kurumu kısaca NRW.INVEST adını aldı ve uluslararası yatırımcı şirketleri eyalete kazanmaya ve onların burada yerleşmelerine odaklandı. Bu aşamanın merkezinde, Çin, Hindistan veya Türkiye gibi yatırımcıları bölgemize çektiğimiz ve global iş toplulukları oluşturduğumuz yeni pazarlar bulunuyordu. Ve elbette Benelüks ülkeleri, Fransa, Polonya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa'ya da odaklandık.

  • Eyaletin ekonomik kalkınma ajansı genel müdürü olarak yirmi yıl alışılmadık derecede uzun bir süre. Bu kadar uzun süre görevde kalmayı nasıl başardınız?             

Ben de bunu bazen kendime soruyorum. Ne de olsa, bu süre içinde iki hükümet değişikliği yaşadım ve altı ekonomi bakanı ile çalıştım. Kuzey Ren-Vestfalya gibi bir eyalet, ekonomik ve politik olarak çok yönlü. Elbette bu, siyasette, ekonomide ve bölgelerde farklı çıkarların olduğu anlamına geliyor. Yani bu 20 yılda inişler ve çıkışlar oldu. Çoğu kez mantıklı, konu odaklı uzlaşılar gerekli oluyordu. Yani sözün kısası, başarı reçetem şu üçlünün bir kombinasyonuydu: yetkinlik, iş birliği ve uzlaşma yoluyla mesleki olarak kabul edilir çözümler elde etmek.

  • Bugün geriye dönüp bakarsanız, bir yatırım ve ticaret bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya’ya nasıl bir ivme kazandırabildiniz?

2007 yılından bu yana faaliyetlerimizin merkez noktasında yabancı yatırımları eyalete kazanmak bulunuyordu. Bu şekilde, Kuzey Ren-Vestfalya'nın konumunu güçlendirip geliştirebildik. Bugün Almanya'nın en önde gelen yatırım merkezi ve Avrupa'daki lider bölgelerden biriyiz. Bu meyanda başarının anahtarı, yerel uzmanların istihdam edildiği 16 yurtdışı ofisimizin kurulmasıdır. Onlar, yatırımcılara doğrudan hedef ülkelerde hitap ettikleri ve danışmanlık hizmeti verdikleri için, şirketleri bölgemize çekmek adına bizim yurtdışı kollarımız ve bir dereceye kadar da başarı garantimizdir.

  • Sorumluluk dolu mevkiiniz itibarıyla çok seyahat ettiniz. Sizin açınızdan en heyecan verici yerler ve buluşmalar nelerdi? Elbette unutamadığınız özel olaylar da olmuştur...

Elbette iş icabı çok seyahat ettim. Başlangıçta Avrupa ve ABD benim için önemli bir rol oynarken, etki alanım Asya'ya doğru genişledi. Japonya, Çin, Kore ve Hindistan, işimiz için heyecan verici pazarlar haline geldi. Canlı metropoller beni her zaman büyülemiştir. Şehirler insanlar sayesinde hayat bulur. Bu nedenle insanlarla bir araya gelmek, günlük yaşamlarında nasıl yaşadıklarını ve çalıştıklarını deneyimlemek benim için önemliydi. Ayrıca iş dünyasından ve siyaset dünyasından şahsiyetlerle tanışma ayrıcalığına sahip oldum. 2014 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve First Lady Peng Liyuan'ın Kuzey Ren-Vestfalya'ya yaptıkları resmi ziyaret ve onurlarına verilen yemek daveti ile yeni İpek Yolu üzerindeki önemli bir aktarma limanı olan Duisport ziyareti, özel bir olaydı. Geriye dönüp baktığımda, sayısız seyahatim sırasında elbette her şey her zaman sorunsuz gitmedi. Örneğin 2010 yılında İzlanda'daki Eyjafjallajökull yanardağının patlaması nedeniyle Pekin'de mahsur kaldık. Yorucu bir heyet gezisinin ardından sabah havalimanına vardık ve panoda "Tüm uçuşlar iptal edilmiştir" yazısını okuduğumuzda gözlerimize inanamadık. Saat farkından dolayı bu konuda hiçbir şey bilmiyorduk. Tabii ki, bu tüm planlarımızı alt üst etti. Düsseldorf'taki asistanımın kapsamlı araştırma ve sayısız telefon görüşmesinden sonra o zamanki müsteşar, bir meslektaşım ve benim için dönüş yolculuğunu organize etmek beş gün sürdü. Sonunda Dubai, Atina ve Milano üzerinden uçtuk ve oradan araçla Düsseldorf'a geri döndük. Küçük bir maceraydı... Ama neyse ki, pek çok yol Kuzey Ren-Vestfalya'ya çıkıyor.

  • Ajansı yönettiğiniz 20 yıla dönüp baktığınızda, sizi bu göreve çeken nedir?

Benim açımdan uluslararası yatırımlar ve iş geliştirme en heyecan verici görevlerden biriydi ve öyle olmaya da devam ediyor. Ve bu kadar uzun süre bu görevde kalabildiğim için minnettarım. Yerel ve uluslararası iş tanımları bu görevde mükemmel bir şekilde birleşiyor. Dâhil olduğum her yatırım projesi bana şirketler ve sektörler hakkında yeni bilgiler verdi. Eyalet olarak çoğu zaman kendimizi yatırımcılar nezdinde kanıtlayabildik, ancak gerek büyük ölçekli sanayi arsalarındaki kısıtlı arz ve gerekse bölgesel teşvik ödeneklerinin sınırlı olmasından dolayı yatırım projelerini her zaman başarılı bir şekilde sonlandıramadık. Kuzey Ren-Vestfalya'yı doğru bir şekilde pazarlayabilmek için daima en son gelişmelerden haberdar olmak zorundaydık. Endüstri 4.0, elektromobilite, yapay zeka, siber güvenlik veya yenilenebilir enerjiler gibi yeni konular uluslararası alanda rol oynadı. Bu bağlamda hiçbir zaman can sıkıntısı yaşamadığımızı söyleyebilirim; her zaman üstesinden gelinecek yeni fırsatlar ve zorluklar vardı.

  • Bir yatırım ve ticaret bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya’nın gelecekte nasıl gelişmesini bekliyorsunuz? Fırsatları nerede görüyorsunuz?

Kuzey Ren-Vestfalya iyi konumlanmış durumda. Bölge olarak, şimdilik yalnızca belirli iş topluluklarında gerçekten uluslararası olarak tanınıyoruz. Ancak diğer Alman eyaletleri veya Batı Avrupa lokasyonlarıyla rekabet anlamında karşılaştırılırsak çoğu zaman başarılıyız. Güçlü bir sanayi alt yapısına ve KOBİ’lere sahibiz. Güçlü bir BİT-Sektörü ile birlikte, ekonominin dijitalleşmesi için ideal bir konumdayız. Bu, hem Kuzey Ren-Vestfalya'nın bir yatırım ve ticaret bölgesi olarak pazarlanması hem de eyalet ekonomisi açısından pazarların geliştirilmesinde geçerlidir.

  • Kişisel olarak sizin için sırada ne var?

Uluslararası yatırımlar ve yatırımcı ilişkileri alanında uzman olarak bilgi birikimimi Kuzey Ren-Vestfalya'da sunmaya devam edeceğim. Olanaklar şu anda koronavirüs dolayısıyla sınırlı olsa bile, kesinlikle bir iş ağı geliştiricisi olarak kalacağım. Şu anda seyahat etmeyi ve uluslararası temasları gerçekten çok özlüyorum. Elbette bu, yakın gelecekte "normalleşmeye" dönme arzumla bağlantılı. Ancak golf, yoga, moda, sanat, kültür ve mimarlık gibi hobilerim için daha fazla zamanımın olacağına da seviniyorum.

  • Eyaletin Ekonomik Kalkınma Ajansına gelecekte ne diliyorsunuz?

Kasım ayında, NRW.Invest ve NRW.International kurumları tek bir şirket altında birleşti. Yeni ismiyle NRW.Global Business, yeni pazarlara açılma, yatırım çekme ve lokasyon pazarlama faaliyetlerini birleştiriyor. Şirket, profesyonel ve yetkin bir ekibin yanı sıra beraberinde uluslararası uzmanlığı getiren yeni Genel Müdür Felix Neugart ile çok iyi bir yapıya sahip. Başarı için mükemmel bir temel.

  • Bayan Wassner, bu görüşme için size teşekkür ederiz.

Bu noktada ben de tüm yatırımcılarımıza, iş ortaklarımıza ve her şeyden önce Düsseldorf'taki ve dünyanın dört bir yanındaki çalışma arkadaşlarıma, birlikte heyecanlı ve başarılı geçen yıllar için kalpten teşekkür etmek istiyorum!

Petra Wassner hakkında:

Petra Wassner, 2001 yılından bu yana Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin ekonomik kalkınma ajansının genel müdürüdür. 2007 yılına kadar Ekonomik Kalkınma Kurumu'nun (GfW), 2007-2020 yılları arasında ise NRW.INVEST GmbH şirketinin, 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle de NRW.International ile birleştirilerek yeni kurulan Dış Ticaret ve Yatırım Destek Ajansı NRW.Global Business GmbH Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.

Kendisi 25 yıldan fazla bir süredir ekonomik kalkınma ve yatırım destek alanında çalışmaktadır. Siyaset ve sosyal bilimler mezunu olan Bayan Petra Wassner, daha önce Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümetinde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. Çalışmalarının odak noktasında başlangıçta KOBİ’lerin teşvik edilmesinin yanı sıra iş kurma, kurumsal halefiyet ve kurumsal yeniden yapılanma olmuştur. Ekonomik kalkınmaya yönelik kavramlar ve eylem stratejileri konusunda uzman olarak, kalkınma ajansı için ileri bir eğitim programı ile meslekten olanlara hizmet içi lisans programı başlatılmasına önayak olmuştur.

Wassner, ajans faaliyetlerinin küreselleşmesi bağlamında, Kuzey Ren-Vestfalya için uluslararası yurtdışı ofisler ağını oluşturmuş ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletini Almanya'daki uluslararası firmalar için 1 numaralı yatırım merkezi haline getirmiştir.

Petra Wassner 2007 yılından 2018 yılına kadar Alman Federal Ticaret ve Yatırım Ajansı (GTAI) şirketinin Pazarlama Danışma Kurulu Başkanı ve Alman Federal Eyaletleri Ekonomik Kalkınma Ajansları Çalışma Grubu (AGWFB) sözcüsü olarak görev yapmıştır. Ayrıca Almanya için Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) raporlamasının geliştirilmesinde önemli derecede rol oynamıştır. Kendisi, lokasyon pazarlama stratejilerinin yanı sıra uluslararası yatırımcı kazanma ve yerleşim konseptlerinde de deneyimlidir. 25 yılı aşkın uluslararası çalışma hayatı nedeniyle birçok ülke hakkında bilgi sahibidir ve ekonomi ile siyaset alanlarında uluslararası bağlantılara sahiptir.

2016 yılının Eylül ayında Çin-Alman ekonomik ilişkilerini genişletmeye yönelik 15 yıllık çalışması nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Dostluk Ödülü'ne layık görülmüştür.