Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Fukuşima’dan 10 yıl sonra

©Thaut Images - Fotolia

Kuzey Ren-Vestfalya ve Fukuşima Prefektörlüğü felaketten bu yana yakın bir iş birliği içine girdi.

Bir Alman-Japon ortaklığı onuncu yılına giriyor: Kuzeydoğu Japonya'da 2011 yılının Mart ayında yaşanan yıkıcı felaketten bu yana, Kuzey Ren-Vestfalya ile Fukuşima, sivil toplum girişimlerinden siyasi ve ekonomik iş birliğine kadar yakın temas halindeler.

Fukushima ile ilk temasları o dönemde NRW Japan K.K. (bugün NRW.Global Business Japan) kurmuştu. Kısa bir süre sonra da Hamm şehrinden Kuzey Ren-Vestfalya Ekoloji Merkezi (Öko-Zentrum NRW), Koriyama şehrinde sürdürülebilir pasif ev inşaatı usulüyle felaketten kaçanlar için kurulan bir toplum merkezinin geliştirilmesine yardım etti.

Yenilenebilir enerjilere geçiş, özellikle krizden sonraki yıllarda gündem oldu. 2014 yılında Kuzey Ren-Vestfalya, Fukuşima Prefektörlüğüne enerji dönüşümü konusunda destek garantisi sundu. Bu iş birliğinde, Kuzey Ren-Vestfalya Çevre Bakanlığı ile EnergieAgentur.NRW ve NRW.Global Business kurumları yer almaktadır.

Tıp teknolojileri alanında da NRW ve Fukuşima yakın temas halindeler. Bu bağlamda Duisburg-Essen Üniversitesi ve Essen Üniversite Hastanesi ile Koriyama şehrindeki Southern Tohoku Hastanesi, kanser hastalarının tedavi yöntemlerinin iyileştirilmesi amacıyla iş birliği yapmaktadırlar.

Buna ek olarak, NRW.Global Business, Kuzey Ren-Vestfalya şirketlerini, Japonya ile ekonomik ve bilimsel iş birliklerde yıllardır destekliyor. Söz konusu işbirlikleri tıp teknolojileri ve yenilenebilir enerji alanlarında fuar katılımlarını, iş gezilerini ve Corona zamanlarında bilhassa dijital olarak gerçekleşen çok sayıda iş birliği etkinliğini içeriyor.