Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Ford Köln’e 1 milyar Dolar yatırım yapıyor

©Ford-Werke, Köln

Amerikalı otomobil üreticisi şirket, Kuzey Ren-Vestfalya’daki lokasyonunu elektrikli otomobil üretim merkezine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Gelecekte, tüm Avrupa için elektrikli araçların Ford’un Köln-Niehl tesislerindeki üretim hattından çıkması öngörülüyor. Söz konusu tesis, Ford Köln Elektrifikasyon Merkezi'ne (Ford Cologne Electrification Center) dönüştürülüyor. Yatırım maliyetleri, Ford'un Köln şehrinde şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırım miktarı olan 800 milyon Avro’yu buluyor. Amerikalı otomobil üreticisine göre, elektrifikasyon yarışına ayak uydurmak için bu önemli bir adım. Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Ford, bu yatırımla birlikte, binek otomobiller için Avrupa lokasyonu olan Almanya’ya ne kadar inandığını gösteriyor ve elektrikli geleceği şekillendirme çabalarının altını çiziyor.”

Ford, 2023 yılından itibaren ilk elektrikli otomobilleri Köln'de üretmeyi amaçlıyor Ayrıca söz konusu şirket burada ikinci bir model üretmeyi de düşünüyor. Köln, araçların teknik olarak geliştirilmesine de ev sahipliği yapıyor. Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Parti (CDU) başkanı Armin Laschet söz konusu projeyi memnuniyetle karşılıyor: “Bu karar, Kuzey Ren-Vestfalya’nın elektromobilite için ideal bir yatırım, ticaret ve araştırma merkezi olduğunu kanıtlıyor.”

Ford, 2030 yılına kadar Avrupa'daki tüm binek otomobil ürün gamını elektrikli olarak dönüştürmeyi amaçlıyor. Şirket tarafından önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobillere ve otonom araçlara dünya çapında toplam yaklaşık 29 milyar dolar yatırım yapılması öngörülüyor.