Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

FC Schalke 04 futbol kulübü, Çin ile olan iş ilişkilerini derinleştiriyor

Kuzey Ren-Vestfalya’nın Bundesliga kulüplerinden FC Schalke 04, “Ni hao China” sloganı kapsamında,  lisanslı oyuncularının yer aldığı futbol takımını Temmuz ayında Çin’e gönderdi. NRW.INVEST tarafından sağlanan destekle birlikte kulüp, burada Çin ekonomisiyle olan ilişkilerini yoğunlaştırdı.

Shanghai’de gerçekleştirilen bir kabul yemeği çerçevesinde S04, partnerlerini, sponsorları ve bölgesel ekonomi politikasının delegelerini selamladı. Misafirler arasında arama motoru holdingi Baidu gibi Çinli şirketlerin yanı sıra Çin’de faaliyet gösteren Alman şirketleri de yer aldı. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner, selamlama konuşmasında Kuzey Ren-Vestfalya ile Çin arasındaki yakın iktisadi ilişkileri vurguladı. Ayrıca Bundesliga ekiplerinin Çin’deki popülerliği gibi etkenlerin, Alman Çin ilişkilerine ne kadar olumlu etki yaptığına da işaret etti.

Schalke Pazarlama Başkanı Alexander Jobst, kulübün seyahatini bir şans olarak değerlendiren konuşmasında ayrıca şunları vurguladı: “Ekibin bu sayede Çin’de insanların karşısına çıkıp yeni hayran kitleleri kazanması mümkün olurken, öte yandan kulüp için yeni partnerler bulup iş birliği yapma imkânı doğmuştur. Uzun vadeli uluslararasılaşma stratejimizde Çin, en önemli hedef pazarlardan biridir. Bu nedenle bu ardışık ikinci ziyaretimiz bize, Schalke 04 kulübünün uluslararası düzlemde daha da bilinir kılınması ve sürekli bir ilginin uyandırılması açısından, mükemmel bir fırsat tanıyor. Çin’de sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde faal olmak, önemli bir husustur.”

Birçok başka Bundesliga ekibi gibi Schalke kulübü de yıllardır, Çin’de faaliyetlerde bulunuyor. Kulüp her gün toplamda 20’den fazla Çinli Kulüp–Medya Kanalı ve Portalı vasıtasıyla yaklaşık 1,3 milyon insan ile iletişimde bulunuyor. Ayrıca S04, yeni oyuncuların kazanılması alanında da çabalar sarf ediyor: Kulübün futbol okulunda çalışan on antrenör, bu kapsamda 2015 ve 2016 yılında Kunshan ve Pekin kentlerinde, yeni yetenekler için kamplar düzenlediler. Güncel olarak Schalke kulübü, yeni yeteneklerin desteklenmesi konusunda Kunshan kent yönetimiyle üç yıllık bir mutabakat imzaladı.

NRW.INVEST ile olan işbirliği çerçevesinde Pazarlama Başkanı Jobst, bu yılki Çin İş ve Yatırımcılar Forumu’na katılacak. Söz konusu Forum 19 Ekim’de Duisburg şehrinde düzenlenecek.