Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Eski maden bölgesi “Rheinisches Revier” hidrojen enerjisi alanında merkez olma yolunda

©Hydrogenious LOHC Technologies

Dünyanın en büyük yeşil hidrojen depolama tesisi Dormagen şehrinde inşa ediliyor.

Yeşil hidrojen, hem mobilite hem de endüstride gittikçe önem kazanıyor. Ancak bu geleceğin teknolojisi hala belirleyici bir zorlukla karşı karşıya bulunuyor: Hidrojen enerjisi genellikle kendisine ihtiyaç duyulan lokasyonlarda üretilmemekte. Hydrogenious LOHC Technologies şirketi, güvenli ve düşük maliyetli bir taşıma için çözüm sunuyor. Erlangen merkezli söz konusu şirket, hidrojenin sıvı bir taşıyıcı maddeye bağlanıp böylece güvenli bir şekilde transferinin yapıldığı bir yöntem geliştirdi.

Hydrogenious LOHC Technologies şirketi, bu teknolojiyi geniş ölçekte kullanmak için şu anda Covestro firması ile iş birliği içinde Dormagen şehrindeki CHEMPARK’ta bir pilot tesis inşa ediyor. Bu tesiste, şu ana kadarki tesislerde olduğundan yaklaşık yirmi kat daha fazla hidrojen depolanması öngörülüyor. Söz konusu şirket, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ndeki “Rheinisches Revier” lokasyonunun, yenilikçi hidrojen değer zincirlerini test etmek ve geliştirmek için ideal koşulları sunmasından dolayı seçildiğini açıklıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi ve Enerji Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart’a göre bu tesis eyalet için gelecekte nasıl yeşil hidrojen sağlanabileceğinin güzel bir örneği. Bakan Pinkwart konuya ilişkin olarak ise şunları dile getirdi: “Ayrıca söz konusu proje, yeni ve geleceğe yönelik istihdam yaratılmasının çekirdeğini oluşturuyor ve bu meyanda Rheinisches Revier’i önde gelen hidrojen merkezi olma yolunda destekliyor.”