Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Endüstri 4.0: Kuzey Ren-Vestfalya, dijitalleşme konusunda lider coğrafyadır

Araştırmalarla öğretimin kombinasyonu ile altyapı ve ekonominin mükemmel gelişimi Kuzey Ren-Vestfalya’yı şirketler açısından cazip bir yatırım coğrafyası haline getirmektedir.

Dijitalleşme ve dünya çapındaki teknolojide bununla ilintili olarak yaşanan yenilikler, aralıksız şekilde ilerleme kaydetmektedir. İnsanla makine arasında ağ yapılarının oluşturulması da, Endüstri 4.0’ın bir boyutudur.

Phoenix Contact firması bize bu konuda yol gösteriyor: Merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunan bu şirket, daha kısa süre önce Hannover Fuarı’nda M.A.C. System Solutions ile küresel işbirliği anlaşması imzaladı. İlk adımı ise, bulut çözümleri ve ilintili sistem ve ölçüm teknolojileri vasıtasıyla ürünlerin dünya çapında birlikte satılması ve dağıtılması teşkil ediyor. Buradaki hedef, işbirliği sayesinde yetkinlikleri bir elde toplamak olarak belirtiliyor.

Dünyanın en önemli endüstri fuarı olan Hannover Fuarı’nda bu sene, Kuzey Ren-Vestfalya’dan gelen toplam 451 kuruluş temsil edildi. Bu kuruluşlar arasında, ABD’li makine imalatçısı Parker Hannifin ve Çinli NGC firmaları gibi hâlihazırda Kuzey Ren-Vestfalya’da yerleşik çok sayıda yabancı şirket de vardı. Leverkusen şehrinden Japon TMD Friction şirketi de fuarda kendi ürün yelpazesini takdim etti. Otomotiv ve fren sanayiine yönelik ilk donatım ürünleriyle söz konusu firma dünya piyasasının lideridir.

Bir endüstri bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya, âdeta sanayi üretiminin geleceğinin şekillendirilmesine katkıda bulunması için yaratılmıştır. Eyalet, tam da bu noktada önlere doğru arayı kapatmaktadır. Tek tip toplu üretimden esnek üretim süreçlerine ve hatta akıllı fabrikalara kadar hem de. Kuzey Ren-Vestfalya, sahip olduğu güçlü endüstriyel yapılar ve geniş yelpazeli bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü ile yerli ve yabancı şirketlere büyük bir pazar potansiyeli sunmaktadır.